Peşmergeler Irak'ta düzenli ordu kuruyor

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın faaliyet gösterdiği Kuzey Irak'ta yerel hükümet başkanı Mesut Barzani öncülüğünde düzenli ordu kuruluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bunun bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Müfti, bu sayede, Pêşmerge Kuvvetleri'nin demokrasi ve federal sistemle Kürt Halkı'nın kazanımlarını koruma görevini daha aktif icra edebileceğini belirtti.

www.firatnews.com sitesinin haberine göre, Kürdistan Bölge Parlamentosu Başkanı Adnan Müfti, Kürdistan Pêşmerge Kuvvetleri Bakan Yardımcısı Cabar Yaver ve beraberindeki üst düzey askeri yetkilileri, Perşembe günü makamında kabul ettiği ve ordunun kurulması için çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

Kürdistan Pêşmerge Kuvvetleri'nin tek bir çatı altında birleştirilmesi konusunun ele alındığı belirtilen görüşmede, tarafların, ''Pêşmerge Kuvvetleri'nin hak, görev ve sorumlulukları ile saygınlığının birleşik çatı altında belirlenebileceği ve korunabileceği konularında'' görüş alış verişinde bulundu aktarıldı.

Haberde şöyle denildi: "Cabar Yaver ve askeri yetkililer; Kürdistan bölgesi boyutunda ''her iki Kürdistan Pêşmerge Kuvvetleri Bakanlığı'nı birleştirme çalışmalarına'' değinirken, Irak boyutunda ise, ''tek çatı altındaki Pêşmerge Kuvvetleri'nin Kürdistan Bölgesi ve Irak anayasalarında düzenli Ordu olarak tanınması'' konusundaki faaliyetlerini değerlendirdi. Pêşmerge Kuvvetleri bakanlıklarını birleştirme çalışmalarında çok önemli bir yol kat edildiğini belirten Yaver, Bölge Parlamentosu Hukuk Komisyonu'nun da destek verdiği ''Pêşmerge Kuvvetlerini Birleştirme Yasa Tasarısı'' hazırlık faaliyetlerinin başarıyla sürdüğünü vurguladı. Bölge Parlamentosu Başkanı Müfti ise, Peşmergelerin Kürdistan mücadelesinde önemli rol oynadığını ve büyük bedeller ödediğine dikkat çekerek, "hepimize, Pêşmerge Kuvvetleri'nin tarihini ve şanını koruma görevi düşüyor" diye konuştu. Müfti, Pêşmerge Kuvvetleri'nin, Kürdistan Bölgesi'nde federal, demokratik sistemle Kürt halkının kazanımlarını koruyabilmesi için anayasa çerçevesinde güçlerini birleştirmesi gerektiğini kaydetti. Müfti, konuşmasının sonunda, her iki Kürdistan Pêşmerge Kuvvetleri bakanlığının birleştirilmesi amacıyla, ortak komisyon tarafından hazırlıkları süren yasa taslağının en kıs sürede parlamento gündemine taşınacağını da sözlerine ekledi."

Kuzel Irak'ta 3 ay öncede İsrail ve ABD desteğiyle Barzani'nin kontrölündeki 5 bir peşmergenin eğitildiği belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious