Peşmergeler Türk askeri karargahını kuşattı

Peşmergeler Türk askeri karargahını kuşattı.10936
  • Giriş : 22.02.2008 / 16:05:00
  • Güncelleme : 22.02.2008 / 16:10:07

K. Irak'a kara operasyonu çerçevesinde peşmerge ile ilk karşılaşma Dohuk'ta oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güvenlik kaynaklarına göre operasyona 3 bin civarında asker katılıyor. Türk jetleri Kuzey Irak semalarında uçuşlarına devam ediyor.

Barzani operasyon bölgesine gitmiş

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizayi, IKDP lideri Mesud Barzani'nin sınırdaki operasyon bölgesine gittiğini söyledi.

Dizayi, TSK'nın terör örgütüne yönelik Irak'ın kuzeyinde başlattığı kara harekatıyla ilgili yaptığı açıklamada, "dün Dohuk'un Baverni bölgesinde Türk birlikleri ile peşmergeler arasında çatışma olduğu haberlerinin gerçeği yansıtmadığını" belirterek, “Sadece gerginlik yaşanmış. Ardından sorun çözülmüş” diye konuştu.

"Dün gün boyunca Irak'ın kuzeyindeki bazı bölgelerin Türk birliklerince karadan ve havadan bombalandığını" kaydeden Dizayi, şöyle konuştu:

“Bu sabah da sınırdan sivillerin bulunmadığı bölgelere Türk askerinin giriş yaptığını öğrendik. Ama bu bölgeler çok uzak yerler olduğu için şu ana kadar net bilgi alamadık. Barzani de sınırdaki operasyon bölgesine gitti. Peşmergeye Türk askeri ile çatışma emri kesinlikle verilmemiştir. Kendi vatandaşlarını koruma emri verilmiştir. Biz diyalog çağrımızı yineliyoruz.”

'Peşmerge karakolumuzu kuşattı' iddiası

Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik kara operasyonu çerçevesinde ilk karşılaşma Dohuk'ta oldu.

Ankara'daki Iraklı Kürt kaynaklara göre, Peşmergeler 1997'den bu yana Dohuk'ta bulunan Türk askeri karargahı etrafında mevzilendiler.

Türkiye'nin kara harekatının dün akşam saatlerinde başlamasıyla birlikte, Dohuk'taki Türk askerleri ve zırhlı araçları da karargahtan çıktı. Ancak Türk askerlerinin önüne bölgedeki Peşmergeler çıktı.

KDP kaynakları, Türk askerleri ile Peşmergeler arasında çatışma olmadığını kaydettiler. Aynı kaynaklara göre, karşılarına Peşmergelerin çıktı Türk askerleri, Ankara'dan gelen talimat uyarınca, mevzilerin koruyorlar. Kürtler de, Türklerin Dohuk'ta hareket etmemeleri halinde, Peşmergelere silah kullanmama talimatı verildiğini kaydettiler.

KDP: Peşmergeye 'çatışma' emri kesinlikle verilmedi

Demokrat Parti'den(KDP) peşmergelere "çatışma" emri verildiği haberlerini yalanladı


İRAN DA DEVREDE: OPERASYONDAN ENDİŞELİYİZ..

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'a 10 bin Mehmetçikle kara operasyonunu, İran da çok yakından izliyor.

Ankara'daki İranlı kaynaklar, operasyonu endişe ile izlediklerini, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyacağına inandıklarını söylediler.

Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a kara operasyonuna başladığı gün, Irak ile İran da sınırda karşılıklı olarak yeni karakolar kurmak üzere anlaştı.

İran kaynaklarına göre, Irak'tan bir Dışişleri heyeti, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedijad da, önümüzdeki hafta Bağdat'a yapacağı tarihi ziyaret öncesinde Tahran'a giderek, sınır güvenliği konusunda anlaşma imzaladı.

Yeni anlaşma, İran'ın Irak'la olan sınırında her iki tarafın da yeni karakollar kurulmasını öngörüyor. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Bağdat'a 2 Mart'ta gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious