Peşmergelere savunma emri!

Peşmergelere savunma emri!.23199
  • Giriş : 18.12.2007 / 16:54:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 19:10:25

Sınırdaki peşmergeye savunmma pozisyonu alma emri verildi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mesut Barzani’ye bağlı “Kurdistan TV’nin internet sitesinden “Yerel Kürt Bölgesi Başkanlığı” adına yapılan açıklamada, peşmerge güçlerine “savunun” talimatı verildiği belirtildi.

Açıklamada, Türk askeri birliklerinin Kuzey Irak sınırlarını ihlal ederek içeriye girdiği, ancak şu ana kadar peşmerge güçlerinden uzak bir mesafede olduğu kaydedilirken,Türk ordusunun köylere zarar vermesi halinde “Peşmerge’ye Kürt halkının onurunu, hayatını ve değerlerini savunun” talimatının verildiği belirtildi.

Öte yandan Erbil Valisi Nevzad Hadi, Pazar günü Türk savaş uçaklarının Kandil Dağı’ndaki köy ve bölgelere düzenlediği hava saldırısından sonra 112 ailenin köylerini terk etmek zorunda kaldığını’ öne sürdü. Vali Hadi, Irak Kızılay’ı ve Erbil Sağlık Müdürü ile birlikte köylerini terk eden aileleri ziyaret ederken “Türk ordusunun bombardımanından sonra 112 aile köylerini terk etti. Evlerinden olanlar özellikle Revanduz ilçesine yerleşti ’’ dedi. Erbil Valisi Hadi, Irak Kızılay’ı ve sağlık ocaklarının göç eden ailelere gıda ve akaryakıt yardımında bulunduklarını aktardı.

Talabani'nin internet sitesinde Türk birliklerinin çekildiğine dair bir haber konuldu.

Bilindiği gibi sabah saatlerinde Cihan, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı 4 tank ve bin 500 askerin, Kuzey Irak'ta sınırı geçtiğini yerel kaynaklara dayandırarak dünyaya duyurmuştu.

Cihan'ın haberine göre, Türk uçaklarının önceki gün düzenlediği hava operasyonunun ardından 4 tank ve bin 500 Türk askerinin sınırı geçtiği ve bölgeden çatışma sesleri geldiğini bildirilmişti.

Bu bilgi Türk Askeri kaynaklarınca da doğrulanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious