Peşmerge'yi PKK'yı çıkarmak için Kandil'e göndermeyiz

Peşmerge'yi PKK'yı çıkarmak için Kandil'e göndermeyiz.15827
  • Giriş : 26.10.2007 / 16:55:00

Barzani, PKK'nın kendi kontrollerinin dışındaki bölgelerde barındığını yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, PKK'nin kendi kontrollerinin dışındaki bölgelerde barındığını savunarak "Biz PKK'nin çıkarılması konusunda Peşmerge'nin zor olan bölgelere gönderilmeyeceğine dair düşüncemizi Amerikalılara açık bir şekilde illetik. Bu bölgeler kontrol altına alınamayan bölgelerdir" dedi.

Mesut Barzani, CNN International ile yaptığı söyleşide Amerikalı yetkililerin, Kürt Yönetiminin PKK'ya karşı önlem almadığını düşündüklerine ilişkin bir soru üzerine "Ben bunu tümüyle reddediyorum" karşılığını verdi. Barzani şöyle devam etti:

"PKK kontrolümüzün dışındaki bölgelerde barınıyor. Dohuk, Süleymaniye ve Erbil gibi şehirlerinde ve hatta köylerinde bile yoktur. Hiçbir karargahları bizim olduğumuz yerlerde değil. Biz PKK'nin çıkarılması konusunda Peşmerge'nin zor olan bölgelere gönderilmeyeceğine dair düşüncemizi Amerikalılara açık bir şekilde illetik. Bu bölgeler kontrol altına alınamayan bölgelerdir."

Barzani, PKK'yı " terörist bir örgüt" olarak görmediğini vurgulayarak "Ama eğer Türkiye, sorunların çözümü konusunda bir barış yolu önerirse ve PKK bunu reddederse PKK'yi terörist bir örgüt olarak tanıyacağım. Ancak şimdi değil" dedi.

Kürtlerin de teröre kurban verdiklerini belirten Barzani, "Demokrasi ve barışın içinde olduğu bir hayat istiyorlar" dedi.

Peyamner Haber Ajansına göre, Barzani, geçen 20 yıllık süre içerisinde askeri yollarla sonuca ulaşılamayacağını gördüklerini belirterek "Onlar bizi savaşın içine çekmek konusunda mecbur bırakmaya çalışıyorlar. Biz sorunun askeri yollarla çözülmesinden yana değiliz. PKK ile Türkiye arasında taraf olmak istemiyoruz. PKK yada Türkiye barış yoluyla sorunun çözülmesi için bir öneride bulunurlarsa bütün kolaylığı sağlarız ve buna destek oluruz" diye konuştu.

HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious