Petkim ihalesine bu kez de 'yasaklı' davası

  • Giriş : 28.11.2007 / 13:29:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:30:18

İhaleyi kazanan grupta yer alan Turcas’ın kamu ihalelerinden bir yıl süreyle yasaklı olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Petkim ihalesini kazanan grupta yer alan Turcas'ın kamu ihalelerinden bir yıl süreyle yasaklı olduğu ortaya çıktı. Petrol-İş Sendikası bunu gerekçe göstererek, ÖYK kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açtı.

Petkim ihalesi yeni bir dava ile karşı karşıya. Petrol-İş Sendikası Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile Danıştay'a dava açtı.
Danıştay 13. Dairesi'ne dava dilekçesini sunan Petrol-İş Sendikası, ihalenin Turcas'ın da içinde bulunduğu konsorsiyuma verilmesinin şartnameye aykırı olduğunu savunuyor. Buna gerekçe olarak da ihaleyi kazanan Turcas Grubu'na ait Turcas Petrol'ün kamu ihalelerinden bir yıl süreyle yasaklı olması gösteriliyor. Dava dilekçesinde yasak kararının 15 Ekim 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandığına dikkat çekiliyor. Sendika bu durumun ihale sürecinde gözardı edildiğini belirtiyor.

ÖİB: YASAK BİZİ BAĞLAMIYOR


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ise sendikanın iddia ettiği kamu ihalelerinden yasaklanmış olma durumunun kendilerini bağlamadığını savunuyor. Buna gerekçe olarak da Özelleştirme İdaresi'nin hem satış hem de danışmanlık ihalelerinin Kamu İhale Yasası'na tabi olmaması gösteriliyor.

ÖYK kararının sadece ikinci sıradaki Azeri Socar-Turcas-Injaz konsorsiyumunu onayladığına dikkat çekilerek, ihalenin üçüncü sıradaki Çalık Grubu'na verilmesinin söz konusu olmayacağının da altı çiziliyor.

Temmuz ayında yapılan ihalede en yüksek teklif 2 milyar 50 milyon dolar ile Rus-Kazak ortaklığından gelmişti. Ancak konsorsiyumun ana ortağı Troyka Dialog'un Ermeni asıllı sahibinin diaspora ile bağlantısı ortaya çıkınca, ihale ikinci sıradaki Azeri konsorsiyuma verilmişti.

TURCAS: ÖİB İHALELERİ YASAĞA TABİ DEĞİL


Konuyla ilgili Turcas şirketinden bir açıklama geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, ÖİB'nin yaptığı ihalelerin, yasağa tabi olmadığını belirtti. Aksoy, gerekli açıklamanın Sermaye Piyasası Kurulu'na da yapıldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious