PETKİM yarın devrediliyor

PETKİM yarın devrediliyor.20657
  • Giriş : 29.05.2008 / 16:43:00
  • Güncelleme : 29.05.2008 / 16:32:26

Petkim sermayesindeki yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubuna devri, yarın gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgiye göre, Petkim'in 2 milyar 40 milyon dolar tutarındaki hissesinin Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'na devrine ilişkin sözleşme yarın imzalanacak. Ortak Girişim Grubu, devre konu olan hisselerin bedelini vadeli ödeyeceğini açıklanmıştı. Söz konusu şirket dün de İMKB'ye yaptığı açıklamada, yüzde 50 peşinat tutarı olan 1 milyar 20 milyon doları ÖİB'ye ödediğini bildirmişti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Petkim'de satış sözleşmesinin imzalanması ve diğer işlemlerin tamamlanması için alıcıya 30 Mayıs'a kadar süre vermişti.

Petkim'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin blok satış yöntemiyle özelleştirme ihalesi, 2007 yılı Temmuz ayında gerçekleştirilmiş, ihalede en yüksek teklifi, 2 milyar 50 milyon dolar ile TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu vermişti.

Ancak daha sonra ihale komisyonu, ihalede 2 milyar 40 milyon dolar bedelle en yüksek ikinci teklifi veren Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubuna yönelik karar verdi ve satış onaylandı.

Bu arada, Petrol-İş Sendikası'nın Petkim'in özelleştirilmesine karşı açtığı bazı davalarla ilgili yargı süreci devam ediyor.

-TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ŞİRKETLERİNDEN BİRİ-

Öte yandan Petkim 3 Nisan 1965 tarihinde TPAO öncülüğünde kuruldu.

Petkim, ilk İzmit-Yarımca Kompleksinde 1970 yılında, önce 5 fabrikayı işletmeye açtı, daha sonraları diğer fabrikalar bunu takip etti. Hızla artan talebi karşılamak için Petkim'in ikinci kompleksinin Aliağa'da kurulması kararlaştırıldı.

Aliağa Kompleksi projelendirildiği yıllardaki mevcut en ileri teknolojiler ve optimum kapasitelere sahip olarak kuruldu ve 1985 yılında işletmeye alındı.

14 fabrikası, 8 ortak tesisi, elektrik üretim ünitesi, atık giderme ünitesi, liman ve barajıyla (Güzelhisar Barajı) Türkiye'nin en gözde şirketlerinden biri olan Petkim, 50'yi aşan petrokimya ürünü yelpazesiyle bugün Türk sanayinin vazgeçilmez bir ham madde üreticisi durumunda bulunuyor.

Petkim'in ürettiği ham maddelerden plastikler ve sentetik kauçuklar, inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj sektörlerinin önemli girdileri arasında bulunuyor. Sentetik elyaflar ise tekstil sektöründe kullanılıyor. Ayrıca, ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi için de girdi üretiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious