Petkim'den 5 milyar dolarlık yatırım

Petkim'den 5 milyar dolarlık yatırım.20657
  • Giriş : 14.07.2008 / 15:15:00

Petkim'in yeni sahipleri Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu, 5 milyar dolarlık yatırım kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu, Petkim'in yüzde 51'lik kamu hissesini 1 milyar 660 milyon dolara almıştı. Grup, mayıs ayında devraldığı Petkim'in parasını peşin ödemişti.

Socar-Turcas-Injiaz ortak girişim grubunda Petkim'in de Yönetim Kurulu Başkanı olan Socar Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, Turcas Yönetim Kurulu Başkanı ve Petkim Başkan Vekili Erdal Aksoy, Socar Genel Müdürü Vagif Aliyev, Turcas Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Tecmen, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın'ı ziyaret etti. Petkim'in yeni dönemi hakkında bilgi veren Abdullayev, Türkiye'deki siyasi çalkantıların yatırım kararlarını etkilemediğini söyledi. Petkim'i alan sermayenin yabancı olarak görülmemesini isteyen Abdullayev, "Biz iki devlet bir milletiz. Bizi yabancı sermaye olarak görmeyin. Siyasi çalkantılardan endişe duymuyoruz." diye konuştu.

Petkim Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdal Aksoy, yeni petro kimya ürünlerinin üretimi için minimum 2 milyar dolar, rafineriler için de minimum 3 milyar dolarlık yatırım yapılacağını belirtti. Bu yatırımlarla Petkim'in kapasitesini en az iki katına çıkaracaklarını anlatan Aksoy, Petkim sahası içerisinde de Kimya Parkı projesini hayata geçireceklerini ifade etti. Aksoy, bütün projelerinde Egeli sanayicilerin de görüşlerini alacaklarını dile getirdi. Petkim'de çalışan sayısını da yatırımlarla birlikte en az iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirten Aksoy, Petkim'i dünyanın sayılı tesisleri arasında görmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Bugün (salı) yapacakları yönetim kurulu toplantısında Petkim'in acil, orta ve uzun vadeli yatırım planlarını kararlaştıracaklarını ifade eden Aksoy, "Petkim mükemmel bir tesis. Türkiye bu tesise çok önem vermiş. Çalışanlar da tesisi benimsemişler, kendi müesseseleri olarak görmüşler. 20 yıllık özelleştirme sürecinde Petkim ayakta kaldıysa bu çalışanlar sayesinde oldu. Çalışan çıkarılmayacak, tam tersine yapılacak yatırımlarla çalışan sayısı iki katına çıkarılacak" diye konuştu.

EBSO Başkanı Tamer Taşkın ise, Petkim'in Ege Bölgesi'nde ilk dörde giren önemli bir sanayi kuruluşu olduğuna dikkat çekerek Petkim'i alan Turcas şirketini kutladığını ve başarılar dilediğini söyledi. 5 bin üyelerinin en az bin tanesinin Petkim'le iş yaptığına işaret eden Taşkın, Petkim'in gelecekte yapılacak petro kimya tesisleri ve limanıyla öneminin daha da artacağını kaydetti. Taşkın, ilerde yapılacak yatırımları sanayicinin dört gözle beklediğini vurgulayarak "Petkim'in özel sektör dinamizmiyle bölgemize çok faydalı olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda katı atık yakma tesisiyle sanayicilere de büyük hizmet veriyor. Bundan sonra da yapılacak yatırımlarla da sanayicinin istediği nitelikteki ürünleri sağlayacaktır. Biz kısa sürede bu yatırımların hayata geçirilmesini istiyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*