Petkim'e 5 yılda 3 milyar dolar yatırım yapılacak

Petkim'e 5 yılda 3 milyar dolar yatırım yapılacak.20657
  • Giriş : 30.05.2008 / 11:22:00

Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Petkim'de önümüzdeki beş yılda 3 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Petkim'in Socar Turcas'a devirinin yapıldığı imza töreninde konuşan Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Petkim'in Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayan bir kurum oldauğunu 2015 itibariyle bu oranı yüzde 40'lara çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

İlk etapta içinde bulunulan dar boğazı giderme ve verimliligi artırmak üzerinde çalışacaklarını belirten Aksoy, büyük çaplı yatırımların 2014'de başlayacağını söyledi. Aksoy, 5 yıllık zaman diliminde yapılması planlanan 3 milyar dolarlık yatırım kapsamında kapasite arttırımı ve ürün çeşetliliğinin geliştirilmesi olduğunu aktardı.

ÖDEMENİN YÜZDE 50'Sİ ÖZ KAYNAKLARDAN

Ödeme planı ile ilgili bilgi de veren Erdal Aksoy; 2 milyar 40 milyonluk toplam bedelin 1 milyar 660 milyonluk kısmının ödendiğini 380 milyonluk kısmınında ise Özelleştirme Dairesince verilen geç ödeme imkanını kullanacaklarını söyledi. Ödemede yüzde 50'lik kısmın öz kaynaklardan, yüzde 30'luk bölümün yaklaşık 625 milyon dolarlık kısmıın iki bankadan kredi alınarak kapatıldığını söleyen Aksoy yüzde 70 oranında banka kredisi kullanmak istediklerini fakat kredi krizi yüzüden karar değiştirdiklerini anlattı.

ASIL AMAÇ BAKÜ CEYHAN PETKİM

Aksoy, Ceyhan'da rafineri kurmak için hazır olduklarını belirtti. Socar'ın hergün 1 milyon varil petrolünün gemilere yüklendiğinin altının çizen Aksoy, bu petrolün Türkiye'de ürüne çevrilmesinin Türkiye'nin gelişimi açısından çok önemli olduğuna değindi. 80 dolarlık petrole 50 dolar fark ödendiğini belirten Aksoy, bu durumun petro kimya ürünlerine yansıdığında; 300-500 dolarlık ürüne 1000-1500 dolarların ödendiğini aktardı. Temelde Bakü Ceyhan ve Petkim ayağının oluşturulması gerektiğini söyleyen Aksoy, bazı bürokratik sıkıntıların var olduğunu aşılmasını beklediklerini belirtti.

İŞÇİLER KALIYOR 40 YENİ PERSONEL DAHA ALINACAK

Özelleştirme nedeniyle işçilerin iş bıraktıkları yönünde çıkan haberlere ile ilgili olarak, Petkim'de 3 bin üzerinde çalışan olduğunu söyleyen Aksoy, normalde bu sayının fazla görünebileceğini ama bu nedenle işçileri cezalandırmanın doğru olmadığını belirtti. Bütün çalışanların işlerine devam edeceklerini söyleyen Aksoy, ilk imzasının da 40 yeni personel alımı için attığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious