Petrol 109 dolara fırladı

Petrol 109 dolara fırladı.7078
  • Giriş : 08.04.2008 / 09:43:00

Finlandiya'da bir rafineride çıkan yangın nedeniyle fiyatlar 3 dolar birden yükseldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fed'in faiz indireceği beklentisi ve Finlandiya'da bir rafineride çıkan yangın nedeniyle dün 3 dolar artarak varili 109 dolara çıkan petrol, bu sabah Asya’da bu düzeyin hemen altında seyrediyor.

Mayıs teslimi ABD hafif ham petrolun fiyatı varil başına 108.83 civarında seyrediyor.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde, geçen hafta ABD'de istihdama yönelik açıklanan verilerin Fed'in yeni bir faiz indirimine gideceği beklentilerini artırması etkili olurken, Finalndiya'da Neste Oil'in bir rafinerisinde çıkan yangın kaygıları artırdı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Abdullah Al-Badri de yaptığı açıklamada, piyasaya petrol arzının yeterli olduğunu, yüksek petrol fiyatlarının arz sıkıntısına bağlı olmadığını söyledi.

Al-Badri, petrol fiyatlarının, doların değerinin düşmesi, petrol rafinerilerindeki yetersizlik ve dünyada yaşanan bazı politik gerilimler nedeniyle yükseldiğini ifade etti.

Dünyanın üçüncü büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in artan petrol fiyatlarının enflasyonu körüklememesi için ithalatçılara vergi iadesi yapmaya hazırlandığı haberleri de bu ülkenin petrol talebini arttırabileceği piyasalarda konuşuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious