Petrol 60 dolara dayandı

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Küresel ısınmanın etkisiyle sıcak giden havalar birden soğuyunca petrol fiyatı yeniden tırmanışa geçti. 18 Ocak’ta 49.9 doları gören varil fiyatı dün 60 dolar sınırına dayandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel ısınmanın talepte yarattığı etkiyle Ocak ortasında 50 dolar sınırına gerileyen petroldeki düşüş kısa sürdü. Havaların aniden soğumasıyla başta en büyük tüketici ABD’de olmak üzere talep hızla yükselirken, petrol fiyatları da iki hafta içinde yazde 18 yükseldi. ABD hafif petrolü 59.95, Brent türü hampetrol ise 59.39 dolarla dün Ocak başındaki seviyelerine çıktı. Havaların daha da soğuması durumunda petrolün 60 dolarlık kritik seviyeyi geçmesine an meselesi olarak bakılıyor.

Üretim kısıntısı da etkili
Yeni yıla hızlı bir düşüşle başlayan petrol fiyatları Ocak ayının ilk yarısında 61 dolardan 50 dolar sınırına geriledi. ABD haıfif petrolü 18 Ocak’ta gün içinde 49.9 doları da gördü. Bu tarihten itibaren başlayan yükselişte iki önemli gelişme rol oynadı. Öncelikle hava sıcaklıkları mevsim normallerine indi. ABD’de son bir haftada ısınma amaçlı petrol kullanımı yüzde 36 yükseldi. Fiyatların yükselimesine etki eden ikinci önemli gelişme ise OPEC’in 1 Şubat’tan itibaren başlattığı günlük 500 bin varillik üretim kısıntısı oldu.

OPEC yeni kısıntıyı Mart’ta görüşecek
Daha önce 55 doların altında petrol fiyatı istemediğini açıklayan OPEC, son yükselişlerin ardından yeni bir üretim kısıntısına yönelik kararı şimdilik rafa kaldırdı.

Katar Petrol Bakanı Abdullah Bin Hamad el-Attiyah, OPEC’in yeni bir karar almadan önce, 1 Şubat’ta yürürlüğe giren kısıntının etkisini görmek için Mart ayına kadar bekleyeceğini açıkladı. El-Attiyah, 1 Şubat’ta örgütün aldığı günlük 500 bin varillik kısıntının ardından bir yenisini konuşmak için erken olduğunu ifade etti. Petrol fiyatlarının şu an dalgalı bir seyir izlediğini, fiyatların son birkaç ayda ılımlı mevsim koşulları nedeniyle dramatik bir biçimde düştüğünü belirten El-Attiyah, ancak yönün şimdi tekrar yukarı döndüğünü dile getirdi. OPEC, petrol üretim miktarını geçen yıl Kasım ayında da günlük 1.2 milyon varil azaltmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious