Petrol 60 doların altına inmez

Petrol 60 doların altına inmez.5792
  • Giriş : 03.03.2008 / 16:37:00

Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi, "103 dolara fırlayan petrol, 60 doların altına inmez" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi varili 103 dolar civarında seyreden petrol fiyatlarının, kumla karışık olarak bulunan petrol yataklarının geliştirilmesinin maliyeti ve alternatif yakıtların maliyetinin yüksekliği nedeniyle 60 doların altına inmesinin mümkün olmadığını söyledi.

OPEC'in en büyük üreticisi ve ihracatçısı Suudi Arabistan Petrol Bakanı al-Naimi, Paris'te yayımlanan Petrostrategies dergisine verdiği demeçte, alternatif yollardan ham petrol üretiminin 60-70 dolar düzeyinde olduğunu, dolayısıyla 60 doların artık taban oluşturduğunu söyledi.

Petrol İhraç Eden ülkeler Örgütü (OPEC) petrol bakanları 5 Mart'ta Viyana'da toplanarak örgütün üretim seviyesini görüşecek. ABD ekonomisindeki yavaşlamaya bağlı olarak talepte azalma ve mevsimsel olarak ısınma için kullanılan yakıt tüketiminin azalarak yaz aylarında artan benzin talebi örgütün üretim kararında etkili olacak. Ancak uzmanlar OPEC’in bu kez üretim miktarını değiştirmeyeceği görüşünde.

Londra'daki Centre for Global Energy Studies yötecisi Fadıl Çelebi, siyasi olarak OPEC üyelerinin üretimi azalttıklarını açıklamalarının kendi yararlarına olmadığını söyledi. Çelebi, “Fiyatı 90 doların üzerinde tutmak için sonuçta üretimi azaltmaları gerekecek, ancak bunu resmi olarak değil, gönüllü olarak yapacaklar,” dedi.

OPEC üyeleri günlük üretimlerini kota sistemi dışında kendileri belirleyebiliyor.

ABD'de ham petrol ve benzin stoklarının yüksek çıkmasına rağmen fiyatların artması, OPEC üyelerinde fiyatların üretimden çok düşen ABD Doları tarafından belirlendiği kaygılarının ortaya çıkmasına neden oldu.

OPEC üyelerinden İran, Venezuella ve Cezayir, mevsimsel olarak ikinci ve üçüncü çeyrek arasında petrole talebin günde 1.5 milyon varil azalacağını göz önüne alarak üretimin kısılmasının görüşülmesini istediler.

Cezayir Petrol Bakanı ve OPEC Başkanı Chakip Khelil örgütün üretimi ya kısacağını yada aynı düzeyde bırakacağının söyledi. Suudi Arabistan Petrol Bakanı al-Naimi bu konudak, görüşünü açıklamadı. Libya ve Nijerya ise üretini azaltmaktan yana değil.

Kendisi de Irak’ın eski Petrol Bakanlığı müsteşarı olan Fadıl Çelebi Suudi Arabistan ve bazı OPEC üyelerinin açıklamadan önümüzdeki haftalarda üretimlerini düşürebilecekleri görüşünde.

OPEC’in 13 üyesinden 12 si için belirlediği kota sistemine göre örgütün günlük toplam üretimi 29.67 milyon varil düzeyinde ve uzmanlar 5 Mart'taki toplantıda resmi olarak bu düzeyin değişmesini beklemiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious