Petrol 76 dolar.. Benzinin litresi?

Petrol 76 dolar.. Benzinin litresi?.11844
  • Giriş : 10.10.2008 / 15:16:00

Petrol 76 dolara indi, iktidar da tık yok! Oysa 2006 yılı rakamları ile benzin ve motorin alıyor olmamız gerekli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de bildiğiniz gibi akaryakıt zammı otomatiğe bağlı... Petrolün uluslararası piyasalardaki varil fiyatı arttıkça otomatik olarak akaryakıta zam geliyor.

Ama ne hikmetse fiyatlar düştüğünde otomatik indirim bir türlü gerçekleşmiyor. Birinde olsa, 5'inde olmuyor. Hükümet çaktırmadan ekstra zam yapıyor...

Nasıl mı?
İşte rakamlarla ispatı...

Petrolün varil fiyatı bir ara 150 dolara kadar çıkmıştı. Sonra hızlı bir düşüş yaşamış ve 90 dolarlara inmişti. Haftabaşından beri yine çok sert bir düşüş var. Öyle ki 2005 yılından bu yana yaşanan en büyük düşüş bu... Petrol fiyatı 76 dolara kadar indi.

Fiyatlar yükselirken otomatik zammı hiç geciktirmeyen iktidar, indirimleri ise sallıyor... Arada hiç yapmadıkları da oluyor...

AKARYAKIT FİYATLARI

Tarih 10 Ekim 2008...
Petrolün varil fiyatı 76 dolar...
Şu andaki akaryakıt satış fiyatları şöyle;

05 Ekim 2008 Rakamları
Benzin.....................3.27 YTL
Motorin....................2.88 YTL

BENZİNİN OLMASI GEREKEN RAKAM

Bundan 2 yıl önce Haziran 2006 tarihinde de petrolün varil fiyatı hemen hemen bu seviyelerdeydi. Bu durumda benzin ve motorinin satış rakamı aşağı yukarı aynı olmalı.

Ne kadar mı olmalı?

Tarih 29 Haziran 2006...
Petrolün varil fiyatı 72 dolar.

29.06.2006 Tarihindeki Zamlı Tarife 
Benzin...................3.05 YTL
Motorin..................2.41 YTL

İNDİRMEYİ UNUTTUKLARI

Benzin ve motorinin satış fiyatı yukarda verdiğimiz gibi olmalı. Ama ne hikmetse olmamış... Sizce aradaki fark nereden kaynaklanıyor olabilir. Hükümetin bilerek indirim yapmayı unuttukları olmasın...

PETROL FİYATLARI ÇAKILDI

Bu arada uluslararası piyasalardaki dalgalanma petrol fiyatlarını çok kötü vurdu. Petrol fiyatları haftalık bazda 2004 yılından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Petrol fiyatı ABD'de bu yıl içinde gördüğü en düşük seviyeye geriledi. Henüz üç ay önce 147 dolara kadar tırmanan dolar, böylece aradan geçen süre içerisinde yüzde 50'ye yakın değer yitirmiş oldu.

Borsalarda olduğu gibi petrolde de panik satışlar olduğunu belirten MF Global analisti Robert Laughlin, "petrol piyasası hisse senedinde yaşananlar nedeniyle büyük baskı altında. Korkarim ki finansal piyasalarda işler düzelene kadar petrol de kendine gelemeyecek" dedi.

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*