Petrol aramada rota Akdeniz

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Karadeniz'de petrol arama çalışmalarını sürdüren Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), 2007 yılında yönünü Akdeniz'e çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya, İskenderun ve Mersin körfezinde sığ sularda, bu yıl arama çalışmalarına başlıyor.

TPAO bu kapsamda, Akdeniz'de petrol aramalarına dönük bu aydan itibaren uluslararası ihale sürecini başlatıyor.

TPAO Genel Müdürü Osman Saim Dinç, TPAO'nun Karadeniz'de çok yoğun bir arama çalışması yaptığını, 2004 yılında bölgeyi ''boydan boya'' taradıklarını, petrol potansiyeli açısından da güzel gözüken yerleri 2005 yılında daha dikkatli sismik verilerle taradıklarını hatırlattı.

Geçen yıl da bu kapsamda 3 boyutlu sismik çalışmaların yapıldığını anlatan Dinç, ''derin denizde çok pahalı büyük sondajlara doğru yürüyoruz, 2008 ve 2009'da Karadeniz'de sığ sularda da gaz keşifleri bütünü hızıyla devam edecek'' dedi.

YENİ ROTA AKDENİZ
Karadeniz'de yapılan petrol ve gaz arama çalışmalarından çok memnun kaldıklarını bildiren Dinç, 2007 yılında da Akdeniz'de benzer bir programı yürütmeyi amaçladıklarını söyledi.

Akdeniz'deki petrol arama çalışmalarının, aslında TPAO tarafından yıllar önce planlandığını belirten Dinç, şöyle konuştu:
'Bu çalışmaları yıllar önceden planlamamıza rağmen, elimizdeki imkanlarla ancak birisi götürebilirsiniz ya Akdeniz ya Karadeniz. Sıraya koyduğumuz zaman Karadeniz'in petrol potansiyeli bizim için daha önemli gözüküyordu. 2004 yılında Karadeniz'de arama çalışmalarına başlayışımızın nedeni de bu. Karadeniz'de işler, ciddi bir mesafe katetti, çok iyi gidiyor ve rayına girdi. Dolayısıyla bu sene Akdeniz'de arama çalışmalarına başlıyoruz.''

İLKBAHAR-YAZ AKDENİZ'DE ÇALIŞMALAR HIZLANACAK
Bu kapsamda Akdeniz'de ilk olarak Antalya İskenderun Mersin sığ sularında petrol arama çalışmaları yapılacağını bildiren Dinç, söz konusu bölgelerde TPAO'nun 20 yıldır çalıştığını ve elinde sığ su çalışmaları konusunda bilgiler olduğunu söyledi.

Söz konusu bilgilerin hepsinin bir araya toplandığını belirten Dinç, bu ay itibariyle de uluslar arası ihale prosesini başlatacaklarını bildirdi.

Dinç, ''Temmuz ve Ağustos gibi yanımızda oralarda ümit ediyoruz yabancı ortaklar olacak onlarla birlikte sığ suları çalışmaya devam edeceğiz, çalışmalar bu sene başlıyor'' dedi.

Akdeniz'in Antalya açığından başlayarak, Kıbrıs'ın batısı, Mısıra doğru derin sularında da bu yıl ilkbahar ve yaz aylarında çok yoğun olarak sismik çalışmalar yapacaklarını anlatan Dinç, şunları kaydetti:
'Akdeniz'de çok yoğun bir sismik programı yürüteceğiz. Sonra ümit ediyorum o sismikler de çok güzel şeyler söyler, 2008 ve 2009' dan sonra çok daha pahalı, çok daha büyük bir programları hızlı şekilde yürütürüz. Karadeniz sığ suyu, derin suyu arama çalışmaları da devam ediyor. Akdeniz'deki petrol potansiyelini de sismikler söyleyecek.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious