'Petrol Bakanlığı kurulsun' önerisi

  • Giriş : 24.08.2007 / 13:29:00

Türkiye'nin jeopolitik konumu itibariyle, petrol zengini ülkelerin 'dünyaya açılan kapısı' haline gelebileceği belirtilirken, bunun için ''Petrol Bakanlığı'' kurulması önerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mersin Akaryakıtçılar Derneği (MADER) Başkanı Aziz Akgül, enerji sorunun Türkiye'nin yanı sıra tüm dünya ülkelerinin ortak sıkıntısı olduğunu söyledi.

Gelişen teknoloji ve sanayileşme ile enerjinin daha da önem kazandığına değinen Akgül, bunun için aktif çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Çalışmalar kapsamında petrol bakanlığı kurulmasını öneren Akgül, ''Dünya petrolünün yüzde 64'ü bulunduğumuz Orta Doğu coğrafyasında. Bu coğrafyadaki ülkelerin biz hariç tamamında ilgili bakanlık mevcut. Ancak, ne yazık ki ülkemizde henüz böyle bir bakanlık yok. Bu konuda acilen çalışmaların başlatılması gerekiyor'' dedi.

Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu petrol ürünlerinin yüzde 95'ini ithal ettiğini ve bu konuda dışa bağımlı bir ülke olduğunu anımsatan Akgül, bu bağımlılığın azaltılabileceğini ve hatta tersine çevrilebileceğini ileri sürdü.

Türkiye'deki petrol ve petrol piyasası kanununun etkin bir biçimde hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Akgül, şunları kaydetti:

''Söz konusu bakanlık kurulursa, ilk başta ilgili kanunlar etkin şekilde uygulamaya geçecektir. Ülkemizin hemen yanında çok yüksek miktarda petrol gün ışığına çıkarılmasına rağmen, bu oran ülkemizde çok aşağılardadır. Petrol arama çalışmaları da bu bakanlık sayesinde hız kazanacaktır. Dünyada petrol bu kadar önemli bir pozisyondayken artık dışa bağımlı bir ülke konumundan kurtulmamız gerekmektedir. Bunun için çok etkin çalışmaların başlatılması ve bu bakanlığın kurulması şarttır. Ülkemiz artık dünya petrol piyasasın da gerekli rolü üstlenmeli.''

Türkiye'de arama çalışmaları yapılması halinde yüksek miktarda petrol bulunabileceğini savunan Akgül, ''Türkiye stratejik konumu itibariyle dünyanın enerji koridoru olabilir. Ülkemizin bu görevi yerine getirebilecek güçte olduğunun farkına varılması gerek. Yeter ki çalışmalara bir an önce başlayalım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious