Petrol devlerinin en kritik günü

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Akaryakıt şirketlerine kesilen rekor para cezalarının ödeme süresi bugün doluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

EPDK'nın kestiği tarihi para cezalarının ödenmesi için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın verdiği sürede son aşamaya gelindi. Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, geçtiğimiz salı günü bir genelge yayınlayarak akaryakıt dağıtım şirketlerine 1 haftalık süre verdiklerini ve ceza alan akaryakıt şirketlerine tebligatların tamamlandığını söylemişti. Akaryakıt şirketlerinin para cezalarını ödemesi için son gün bugün. Eğer bugün 1.7 milyar YTL'lik para cezaları ödenmez, ya da taksitlendirme için bakanlığa müracaat edilmezse, şirketler için icra süreci başlatılacak.

YASAL FAİZ DE İŞLETİLECEK

Arıoğlu, tebliğ tarihinden itibaren 1 haftalık sürede bir esnekliğin sözkonusu olmadığını ve akaryakıt şirketlerinden para cezalarının 31 Ağustos 2006'dan ödeyecekleri güne kadar yasal faiz işletileceğini söyledi. Şirketlerin cezayı ödememek için sığındıkları Kabahatler Kanunu'nun bu cezanın ödenmemesi için bir gerekçe olamayacağını da kaydeden Arıoğlu, yayınladıkları genelgede bu durumun altını özellikle çizdiklerini belirterek, vergi dairelerinin ellerine ulaşan tebligatı şirketlere tebliğ etmesinden sonra en geç 7 işgünü içinde cezanın ödenmesi gerektiğini ve bu sürenin uzatılması ya da yeni bir kanuni değişikliğin sözkonusu olmadığını vurguladı.

Kanunu görmezden geldiler

Arıoğlu, genelgede Kabahatlar Kanunu'yla ilgili ayrıntılı bir açıklamaya da yer verdiklerini dile getirdi. Buna göre akaryakıt dağıtım şirketleri, kanuna eklenen 'EPDK Kabahatler Kanunu hükümlerine tâbi değildir' maddesini görmezden geldi. 5 Mayıs 2006 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçen 4628 sayılı

Elektrik Piyasası Kanunu'nun 15'inci maddesine yapılan bir ekleme ile, "Kurum 5236 sayılı Kabahatler Kanunu hükümlerine tâbi değildir" deniliyor. Bu madde, halka açık şirketlerin yatırımcılarına yaptığı, 'Biz Kabahatler Kanunu'nun ilgili maddesi gereği, davalar sonuçlanınca cezayı ödeyeceğiz' savunmasını boşa çıkarıyor.

Kaçakçılık banka hortumunu solladı

Meclis Akaryakıt Kaçakçılığı Araştırma Komisyonu Raportörü ve AK Partili Emin Bilgiç, Türkiye'ye her yıl 6 milyon ton kaçak akaryakıt sokulduğunu, bundan devletin yaklaşık 10 milyar dolar zarara uğratıldığını söyledi. Bilgiç, "Bankalardan hortumlanan para 50 milyar dolar. Akaryakıt kaçakçılığından dolayı ise sadece vergi kaybı olarak ülkemiz 10 katrilyon liradan fazla zarara uğratılıyor. Bugüne kadar gerekli çalışmaların yapılmadığını gördük. EPDK marker işini de 2 yıl geçiktirmiş. Denetim, yasal boşluk nedeni ile 2 yıl yapılmamış" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious