Petrol fiyatı 135 dolara yaklaştı

  • Giriş : 06.06.2008 / 17:12:00

Uluslararası piyasalarda ham petrolünün varil fiyatı ABD Dolarının değer kaybetmesi nedeniyle tekrar 135 dolara yaklaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD ham petrolünün varil fiyatı Temmuz ayı teslimi 6,66 dolar artarak 134,45 dolara yükseldi. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 4,59 dolar artışla 132,13 dolar oldu.

Böylece ham petrol fiyatları dün ve bugün yaklaşık 12 dolar arttı. ABD ham petrolünün varil fiyatı geçen ay 135,09 doları görmüştü.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet'nin dün, ECB'nin gelecek ay yapacağı toplantıda faiz oranını artırabileceğini söylemesinden sonra değer kaybına uğrayan ABD Doları, ABD'de işsizlik oranının geçen ay yüzde 5,5'e çıktığı açıklamasının ardından daha da düştü.

Eskiden savunma bakanlığı yapan İsrail Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz'ın, ''nükleer silah programına devam etmesi halinde İran'ın nükleer tesislerine saldırının kaçınılmaz'' olduğu açıklaması da petrol fiyatlarını artırdı.

Petrol fiyatlarını artıran diğer bir etken ise yatırım bankası Morgan Stanley'in raporunda, petrol fiyatlarının 4 Temmuz'da 150 dolara çıkabileceği tahmini oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious