Petrol fiyatları 127 doları aştı

Petrol fiyatları 127 doları aştı.5792
  • Giriş : 19.05.2008 / 15:44:00

ABD ham petrolünü varil fiyatı Haziran ayı teslimi 1,16 dolar artışla 127,45 dolara yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), petrol piyasasında arzın yeterli olduğunu bildirdi. OPEC Dönem Başkanı ve Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Şekip Halil, Cezayir’de yaptığı açıklamada, petrol piyasalarında arzın iyi olduğunu,
yüksek fiyatlardan spekülasyonların, ABD Doları’nın değerinin düşük olmasının ve jeopolitik sorunların, sorumlu olduğunu belirtti. "OPEC için işaretler (arzda) sıkıntı olmadığını gösteriyor" diyen Halil, OPEC’in planladığı gibi Eylül ayından önce toplanmayacağını ve bu toplantının üretim artışıyla sonuçlanmasının mümkün olmadığını da ifade etti. Katar Petrol Bakanı Abdullah El Attiyah, küresel piyasalarda petrol arzını desteklemeye ihtiyaç bulunmadığını söyledi. Irak Petrol Bakanı Hüseyin El Şehristani de piyasada müşterilerin istediğinden daha fazla petrol olduğunu, Irak’ın petrol ihracatını yıl sonuna kadar günlük 2 milyon varilden 2,3 milyon varile çıkaracağını belirtti. Suudi Arabistan, petrol üretimini günlük 300 bin varil artırdığını açıklamış, ABD Başkanı George Bush, Suudi Arabistan’ın kararından memnun olduğunu, ancak bunun dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin sorunlarını çözmek için yeterli olmadığını söylemişti.

PETROL FİYATLARI

Bu arada OPEC Dönem Başkanı Halil’in açıklamasından sonra uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 127 doların üzerine çıktı. ABD ham petrolünü varil fiyatı Haziran ayı teslimi 1,16 dolar artışla 127,45 dolara yükseldi. ABD ham petrolü geçen hafta Cuma günü 127,82 doları görmüştü. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 67 sent artarak, 125,66 dolar oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious