Petrol fiyatları 130 doları aşarak tarihi zirvesine ulaştı

Petrol fiyatları 130 doları aşarak tarihi zirvesine ulaştı.11844
  • Giriş : 22.05.2008 / 08:40:00

American Airlines yakıt fiyatları nedeniyle kapasitesini yüzde 12 azaltacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Petrol fiyatlarının önlemez yükselişi tüm dünyada enflasyon korkularını körüklerken, fiyat artışlarının etkileri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. American Airlines, dün bir açıklama yaparak, yakıt fiyatlarının rekor seviyelere yükselmesi ve ABD ekonomisindeki yavaşlamanın yaz sezonunda seyahatleri azaltacağı gerekçesiyle, bu yıl iç hatlarda kapasitesini yüzde 11-12 azaltacağını duyurdu.

Bu, aynı zamanda şirketin şimdiye kadar ki en büyük kapasite düşürme operasyonu olacak. Petrol fiyatlarındaki rekor serisi dün ABD ham petrolünün varil fiyatının 130.47 dolara kadar yükselmesiyle devam etti. Brent tipi petrolün varil fiyatı da bir dolar artışla 128.85 doları gördü. Spekülatif ağırlıklı olduğu ifade edilen fiyat artışlarını güçsüz doların yanı sıra; kısa dönemli benzin stoklarına ve uzun dönemde üretime ilişkin kaygıları tetikliyor.

İMKB'DE DÜŞÜŞ SÜRDÜ

Global piyasalarda rekor düzeylerde seyreden petrol fiyatlarının enflasyon kaygılarını tetiklemesi hisse senetleri piyasalarından çıkışlar yaşanırken, yurtdışına paralel olarak İMKB'de de kayıp devam etti. Önceki gün yüzde 2.8 gerileyen İMKB 100 endeksi, dün gün içinde en düşük 40 bin 597 puana kadar gerilese de, bu seviyeden gelen alımlarla bir miktar toparlandı. Gün sonunda 285 puan düşüşle 41 bin 11 puandan kapanan endekste, hisse senetleri ortalama yüzde 0.69 değer kaybetti.

DOLAR YÜKSELİYOR

Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle gelişmekte olan ülke piyasalarında yaşanan çıkışlar sebebiyle iç piyasada YTL değer kaybetmeye, dolar güçlenmeye devam etti. Gün genelinde 1,24 YTL'nin üzerinde seyreden dolar serbest piyasada 1,2450 YTL'den kapanırken, euro 1,9580 YTL oldu.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious