Petrol fiyatları 200 doları görebilir

Petrol fiyatları 200 doları görebilir.10195
  • Giriş : 22.05.2008 / 16:35:00

Uluslararası piyasalarda varili 135 dolara ulaşan petrol fiyatlarının yükselişinin devam edeceği, tüm zamanlarının rekorunu kırarak önümüzdeki bir iki yıl içinde 150 - 200 doları bulabileceği öngörülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ria Novosti ekonomi uzmanlarından Oleg Mityayev petrol fiyatlarının önlenmez yükselişi ile ilgili yaptığı çalışmada bunun Rusya için iyi bir haber olduğunu, ancak fiyatların durdurulmasına yönelik herhangi bir mekanizmanın olmadığına dikkat çekti. Fiyat patlamasının ana nedeni ABD ekonomisindeki gerilemeye karşın, Asya ülkelerinin her geçen gün hızla artan talepleri. Doların uluslararası piyasalarda değer kaybının yanısıra, petrol ve enerji alanlarındaki yatırımın artması da petrol fiyatlarına maliyet olarak yansıyor. İşin içine bir de spekülatörler girince fiyatları kontrol etmek imkansız hale geliyor.

İki yıl önce 70 milyar dolar yatırım yapılan enerji piyasasına 2007 yılında 235 milyar dolar yatırım yapıldığı, 2008'de bu rakamın katlanacağı öngörülüyor. Genelde tahminleri doğru çıkan Goldman Sachs'a göre 2008 yılında petrolün varili 140 doları aşacak. 2010 yılına kadar da 200 doları bulabilir. Bir başka uzman Arjun N. Murti'ye göre önümüzdeki iki yıl içinde artmaya devam edecek fiyatlar varil başına 200 doları görebilir.

Hızla artan fiyatlar nedeni ile kazançlarını artıran petrol ihraç eden ülkeler memnun. Rusya'nın hidrokarbon ihracatından sadece günlük geliri 1 milyar dolara ulaştı. Ancak maliyetlerin de önemli oranda arttığı kaydediliyor. Rusya'da maliyetler son 12 ayda yüzde 65 arttı. Rusya'da yerel tüketiciler dünya ortalamasına göre yüzde 40 daha az ödüyor. İç piyasada da rakamların yüzde 20 yüzde 30 artması öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious