Petrol fiyatları yükselişte

  • Giriş : 28.04.2008 / 10:45:00

Petrol fiyatları haftaya yeni bir rekorla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BP'nin grev nedeniyle İngiltere'deki üretiminin yüzde 40'ını taşıyan Kuzey Denizi'ndeki boru hattını kapatması ve Nijerya'nın en büyük petrol tesisini koruyan polislere yapılan saldırı, fiyatları 120 dolara iyice yaklaştırdı. Petrolün varil fiyatı Asya'daki işlemlerde 119.93 dolara kadar yükseldi.

Mevcut karışık ortamda petrolün 120 dolara kadar yükselmesinin sürpriz olmadığını vurgulayan uzmanlar, özellikle dünyanın en büyük üreticilerinden olan Nijerya'daki saldırıların büyük tedirginlik yarattığını belirtiyor.

Nijerya petrolünün yüksek kalitel,i olduğunu ve ABD'nin bu petrolün yüzde 10-15'lik bölümünü ithal ettiğini belirten uzmanlar, yaşanan olayların petrol arzını olumsuz etkilediğini ifade ediyor. Nijerya günde 1.96 milyon varil petrol üretebiliyor.

Petrol fiyatları bugün yüzde 1.2 değer kazanırken, son bir yıldaki artışı ise yüzde 82'ye ulaştı. Bu artışın neredeyse dörtte biri de 2008 yılı içerisinde gerçekleşti.

Uzmanlar, petrolün seviyesinin pahalı olduğu konusunda neredeyse herkesin hemfikir olduğunu, ancak hem spekülasyonlar, hem doların zayıf seyri hem de Ortadoğu ve Nijerya kaynaklı olumsuz gelişmelerin fiyatlardaki ateşi giderek yükselttiğini kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious