'Petrol fiyatlarının stabil olmasını istiyoruz'

'Petrol fiyatlarının stabil olmasını istiyoruz' .10455
  • Giriş : 21.06.2008 / 22:44:00

Suudi Arabistan Petrol Bakan Yardımcısı Prens Abdulaziz bin Salman, yarın Cidde’de yapılacak Uluslararası Enerji Toplantısı’yla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, ele alacakları konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cidde’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Salman, toplantının duyurusunun 10 gün önce yapılmasına rağmen çok kısa süre içinde petrol üreten ve tüketen ülkelerden katılım yönünde olumlu cevaplar aldıklarını ve davet ettikleri 38 ülkeden 36’sının kesin olarak katılacağını ve sadece iki ülkenin katılmayacağını belirtti.

Salman, ayrıca 7 uluslararası kuruluşun ve 24 uluslararası petrol şirketinin de yarın toplantılarda olacaklarını kaydetti. Salman, Suudi Arabistan olarak piyasanın bütün talebini karşılamaya hazır olduklarını belirterek şunları söyledi:

"Biz toplantıdan piyasayı rahatlatıcı sonuçlar bekliyoruz. Katılanların Suudi Arabistan’la piyasanın rahatlatılması yönünden aynı görüşleri paylaştıklarını düşünüyoruz. Yaşanan sıkıntılı durumu aşmak için nasıl bir sonuç alınacağını yarın göreceğiz. Biz yaşananların artık sona ermesi gerektiğini ve bütün dünyanın yaşadığı yüksek petrol fiyatıyla ilgili sorunun çözümü için birlikte çalışmamız gerektiğine inanıyoruz."

Salman, toplantıya katılan tarafların belli bir yol haritası üzerinde uzlaşmadıklarını ama hepsinin sorunun çözümü ve piyasaların istikrara kavuşması için, görüş birliği içinde ve işbirliğine hazır olduğunu da belirtti.

Salman, bir gazetecinin üretici ülkelerin isteklerinin ne olduğu şeklindeki sorusuna ise, "Diğer ülkelerin ne istediklerini bilemem ama biz petrol fiyatlarını stabilize etmek istiyoruz. Gerçekçi olmalıyız. Kolektif olarak çalışmalıyız. Suudi Arabistan olarak biz sadece fiyata odaklanmak istemiyoruz. Stabil bir fiyat istiyoruz. Biz uzun vadede gelirimizin ne olacağını görmek istiyoruz" dedi.

Salman, 2009 yılında petrol varil fiyatının 200 dolar olarak telaffuz edildiğinin ve bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin sorulması üzerine de, "Bu konuda kimse bir şey söyleyemez. Sorunu çözmek için herkes çaba harcıyor. Ancak ne olacağı bilinmez" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious