Petrol hırsızları 269 kişiyi öldürdü

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Nijerya'daki bir petrol boru hattında meydana gelen patlamada 269 kişi diri diri yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nijerya'nın Lagos kentinde hırsızların petrol çalmak için delik açtığı bir petrol boru hattında meydana gelen patlamada, 269 kişi diri diri yandı. Reuters'ın haberine göre, patlamanın ardından bölgeye gidenler, çoğu tanınmayacak halde yanan kişilerin cesedini buldu.
Yangına, büyük çaplı bir hırsızlık olayının neden olduğu, Abule Egba bölgesinde oturan yüzlerce kişinin, dün gece boyunca plastik konteynerler kullanarak boru hattından petrol çaldıkları ifade edildi.
Kızılhaç Genel Sekreteri Abiodun Orebiyi, bölgede yüzlerce yanmış ceset olduğunu ve bu nedenle ölü sayısının artabileceğini belirterek 60 kişinin de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını kaydetti. Orebiyi, patlamada bazı evler, bir cami ve bir kilisenin de hasar gördüğünü söyledi. Kızılhaç yetkilisi Ige Oledimeji de cesetlerin sayılmasına devam edildiğini, ancak sıcaklık yüzünden kurtarma ekiplerinin cesetlere yaklaşmakta güçlük çektiğini belirtti.
Lagos'ta geçen mayıs ayında meydana gelen benzer bir patlamada 200 kişi hayatını kaybetmişti. Dünyanın 8'inci büyük petrol ihracatçısı olan, ancak halkının büyük çoğunluğu yoksulluk içinde yaşayan Nijerya'da, petrol boru hatlarından hırsızlık yapılması olaylarının sık yaşandığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious