Petrol-İş satışın iptali için Danıştay'da dava açtı

  • Giriş : 06.07.2007 / 14:03:00

Petrol-İş Sendikası, Petkim'in yüzde özelleştirilmesine ilişkin ihalenin iptali için dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Petrol-İş Sendikası, Petkim'in yüzde 51 oranındaki kamu hisselerinin özelleştirilmesine ilişkin ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay'da dava açtı.

Dava dilekçesinde, "Ermeni diasporası içindeki bir işadamının sahibi olduğu bir şirketin yatırımcı olduğunun ortaya çıkması, ihale ile ilgili ciddi soru işaretlerinin doğmasına neden olmuştur" denildi.

İhaleyi kazanan konsorsiyum ile ilgili belirsizlik ve şüpheler olduğunu iddia eden Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, "Alıcının kimliğiyle ilgili araştırma bir takım karmaşık ilişkiler, hatta karanlık ilişkilere dönüşecek nitelik taşıyor" dedi.

Petkim'e 2.05 milyar dolar

Petkim'in blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi, 2 milyar 50 milyon dolar ile TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu vermişti.

Petrol-İş, Petkim özelleştirmesiyle ilgili olarak daha önce de iki ayrı dava açmıştı.

Petkim’i alan şirket Kazak değil ABD’li baş finansör Ermeni
11 Eylül 1987'de özelleştirme kapsamına alınan Petkim'in dün yüzde 51'lik hisse için ihale yapıldı. En yüksek teklifi 2 milyar 50 milyon dolarla TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu verdi. TransCentralAsia'nın kamuoyunu bilgilendirme konusunda yetersiz kalması çeşitli soru işaretlerine neden oldu

Petrokimya Holding AŞ'nin (Petkim ) yüzde 51 oranındaki hissesine dün düzenlenen ihalede 2 milyar 50 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Rus ve Kazak ortaklığı TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu 'nun arkasında kimler olduğu konusu soru işaretlerine neden oldu.
Konsorsiyuma danışmanlık yapan Recai Ulusoy ise, Rus portföy yatırım şirketinin Investment Troika Dialog, stratejik yatırımcıların ise Caspi Neft ve Investment Industrial Group Eurasia olduğunu bildirdi. Ulusoy 'un, konsorsiyumun Asya'nın en büyük bankasının ortağı olduğunu açıklamasına rağmen, ısrarlı sorulara karşın banka ismini açıklamaması dikkat çekti.
Ulusoy, “Konsorsiyumu Kazak yatırımcılar bir araya gelerek kurdular. Büyük hedefleri var. Öncelikli olarak rafineri çalışmaları için büyük bir çalışma başlayacak'' dedi. Ulusoy, yatırımcıların Petkim’in bölgedeki önemini, yöneticilerinin ba şarısını yakından izlediklerini belirterek, ciddi yatırımların yapılacağını ifade etti. Petkim ihalesini alan grubun danışmanlığını ise Şekerbank’ın da ortağı olan Kazak Turan Alem Group yapacak.
Daha sonra yapılan yazılı açıklamada da ortaklığın petrokimya yanı sıra rafineri, liman ve enerji yatırımları yapacağı belirtildi. Açıklamanın ortaklık yapısı ve ödeme şekli gibi detayları içermemesi dikkat çekti.

Rus bankasının başında Ermeni patron

Konsorsiyumun finansal ortağı Troika Dialog, Rusya'nın en büyük yatırım bankası olarak biliniyor. 1991 yılında kurulan bankanın başında Ermeni asıllı işadamı Ruben Vardanian var. Aralarında uluslararası denetim ve danışmanlık firması Ernst&Young'ın da bulunduğu birçok kuruluş tarafından "Rusya'da yılın yatırımcısı" seçilen Vardanian, Troika Dialog'un yüzde 65'ine sahip. Kalan hisselerin ise 70 ortak arasında paylaştırıldığı biliniyor. Business Week dergisine göre bankanın toplam piyasa değerinin 2.5-3 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.
Rusya hisse piyasasındaki pazar payı yüzde 15, ruble cinsi tahvil piyasası ndaki payı ise yüzde 25. Euromoney dergisi tarafından 2006'da "Rusya'nın En İyi Bağımsız Özel Bankası " seçilen Troika Dialog'un yönettiği varlıkların değeri 3.9 milyar doları buluyor. Troika, kısa süre önce Rus havayolu şirketi Transaero ile otomotiv ve yedek parça üreticisi Avtovaz'ı satın almıştı. Bankanın Rusya dışında 4 uluslararası bürosu bulunuyor. Bunlar New York (ABD), Londra (İngiltere), Kiev (Ukrayna) ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde.

TuranAlem ve ABD bağlantısı

Stratejik yatırımcı ve 'Kazak' olduğu belirtilmesine karşın, Caspi Neft'in sahibinin ABD-Houston merkezli, halka açık Transmeridian Exploration olduğu anlaşıldı. Amerikalı şirket Caspi Neft'in önce yüzde 50'sinin sahibiyken, daha sonra diğer yüzde 50'sini Kazstroiproekt'ten alarak tamamına sahip olmuş. 2005 yılında ABD borsasına kote olan şirketin piyasa değeri 187 milyon dolar. Bu kadar küçük piyasa değeri olan bir şirketin 1.4 milyar YTL piyasa değerine sahip Petkim'e alıcı olması borsada bazı soru işaretleri doğurdu.
Diğer stratejik ortak Investment Industrial Group Eurasia'nın arkasında da Şekerbank'ı alan TuranAlem'in bulunması olasılığı var. Çünkü Investment Industrial Group Eurasia'nın Başkanı Mukhtar Ablyazov, aynı zamanda TuranAlem'in de yönetim Kurulu Başkanı. Ablyazov, bir dönem Kazakistan'da Enerji Bakanlığı yaptı. Bakanlığı sırasında suiistimal ve yasadışı girişimcilikle suçlandı. 'Muhalefet lideri' olan Ablyazov, hapis cezası da aldı.
Geçen dönemde Şekerbank'ı satın alan TuranAlem grubunun bu süreçte de şeffaf bir ortaklık yapısı sunmaması bankanın satışının onaylanmasını geciktirmişti. Dün piyasada bu ilişkiler ağı yanı sıra konsorsiyumun arkasındaki ana sermeyadarın TuranAlem grubu olabileceği iddiaları da dolaşıyordu.

MİLLİYET - REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious