Petrol ne zaman 100 dolar olacak?

Petrol ne zaman 100 dolar olacak?.12107
  • Giriş : 29.12.2008 / 16:07:00

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol, 2010-2015 yılları arasında petrol fiyatlarının 100 dolar seviyesinde olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünya Enerji Raporunun bu yılki Türkiye sunumunu gerçekleştiren Birol, yaşanan finansal krizin iki önemli riskinin bulunduğunu düşündüğünü, bunlardan ilkinin, birçok ülkede enerjinin bütün bölümlerindeki yatırımların sekteye uğraması olduğunu söyledi.

Riskin büyük olduğuna işaret eden Birol, 2010-2012 yıllarında ekonomi toparlandığı zaman buna bağlı olarak petrol yatırımlarının ertelenmesinden dolayı arz sorunu yaşanabileceğini, bu sorunların ertelenmeye devam edilmesi durumunda ciddi bir talep-arz problemine neden olacağını anlattı.

İkinci ana riskin, çevre ile ilgili kaygılar olduğunu dile getiren Birol, son 6 ay içinde çevrenin öneminin aşağı doğru inmeye başladığını belirtti.

Birol, hükümetlerin finansal konulara konsantre olmalarının ve çevreyle ilgili sorunları 1-2 yıl için ''lüks'' olarak görmeye başlamalarının, iyi bir haber olmadığını vurguladı.

Dünya ekonomisinin 2010'un ikinci yarısından sonra toparlanacağını varsaydıklarını ifade eden Birol, petrol fiyatlarına ilişkin olarak ise ''2009'da aşağı doğru baskı olacağını düşünüyoruz. Ama 2010'dan itibaren petrol fiyatlarında normal diyebileceğimiz seviyelere gelebileceğimizi düşünüyoruz. 2010-2015 arasında petrol fiyatlarının 100 dolar seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

Çalışmaya göre, kömürün, dünya birincil enerji talebinde hızlı ve güçlü olarak büyüyen önemi olduğunu dile getiren Birol, tahminlerine göre yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde kömürden sonra ikinci büyük yakıt olabileceğini söyledi.

Birol, yenilenebilir enerji kaynaklarında ilk yatırım maliyetlerinin aşağıya doğru gittiğini vurguladı.

''ORTA DOĞU ÖNEMLİ BİR ENERJİ TÜKETİCİSİ OLARAK GÜNDEME GELECEK''

Gelecek 25 yılda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkelerinden petrol talebinin daha az olacağını kaydeden Birol, Orta Doğu'nun önemli bir enerji tüketicisi olarak da gündeme geleceğine dikkati çekti.

Fatih Birol, enerji yatırımları konusunda bu yıl, geçen yıla göre daha fazla yatırım ihtiyacı olacağını düşündüklerini ifade ederek, her yıl dünyada 1 trilyon dolarlık enerji yatırımına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu konuda özellikle önümüzdeki 1-1,5 yıl içinde ciddi aksamalar görüleceğine işaret eden Birol, yatırımcıların yine geleceğini, ancak daha seçici olacaklarını belirtti.

Petrol arzına ilişkin olarak da Birol, ABD, Rusya, Kafkasya, Afrika ve Brezilya gibi OPEC dışında kalan tüm petrol üreticilerinin üretimleri toplandığında bu üretimde düşüş görüldüğünü ve bunun tahminlerinden daha önce gerçekleşeceğini dile getirdi. Birol, bunun aynı zamanda pazarda şu anda yüksek paya sahip olan OPEC'in bu payının artmasına neden olacağını ve OPEC üyelerinin petrol piyasalarında istedikleri gibi ''at koşturabileceklerini'' söyledi.

Uluslararası petrol şirketlerinin rezervlerinin azaldığını ve petrol rezervlerinin büyük bir bölümünün ulusal petrol şirketlerinin kontrolünde olduğunu kaydeden Birol, ''Ulusal petrol şirketlerinin bulunduğu ülkelerdeki anayasalar değişmediği müddetçe, uluslararası petrol şirketlerinin şu anki durumlarıyla büyük üretici olarak kalmaları zor gibi gözüküyor'' dedi.

Birol, dinamiklerin tamamen değişeceğini, uluslararası şirketlerin domine ettiği bir pazardan ulusal şirketlerin domine edeceği petrol ve doğal gaz pazarına geçileceğini vurgulayarak, ''Önümüzdeki yıllarda petrol ve doğal gaz piyasasının çok daha fazla zikzaklar çizeceğini söylemek yanlış olmaz'' diye konuştu.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNİ ÇOK CİDDİYE ALMAK GEREKİR

Çalışmadaki iklim politikasına da değinen Birol, artık çevre meselesinin herkes tarafından ciddi bir mesele olarak kabul edildiğini, ancak kimin ne yapacağı konusunda anlaşmaya varılamadığını söyledi.

Fatih Birol, ''2009'da Kopenhag'da, bu vazifenin dağıtılması konusunda önemli bir tartışma olacak. Ben Türkiye'nin burada ayak sürten bir ülke rolü oynamaması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Birol, Türkiye'nin, diğer OECD ülkelerinden farklı dinamikleri olduğunu gündeme getirerek, anlaşmaya bu şekilde taraf olması gerektiğini ifade etti.

Ucuz petrol döneminin bittiğini belirten Birol, dünya ekonomisi tekrar ayağa kalktığı, dünya enerji sektörü normal şekilde çalışmaya başladığı zaman petrol ve doğal gaz fiyatlarının yüksek seviyede olacağını düşündüklerini söyledi.

Birol, jeolojik faktörlerin şu anda uluslararası petrol şirketlerinin elini zayıflattığını, uluslararası petrol piyasasında önemli yapısal değişiklik olacağını dile getirerek, iklim değişikliğinin etkisinin mutlaka hissedileceğini kaydetti.

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Birol, bir katılımcının, ''Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında danışman olması durumunda hangi konulara öncelik vereceğini'' sorması üzerine, Türkiye'nin kaynakları fakir bir ülke olduğunu, jeopolitik olarak zor bir yerde bulunduğunu ve gelişen bir ülke olduğunu vurguladı.

Enerji arz güvenliğini çok ciddiye almak, Türkiye'deki petrol varlığıyla ilgili konularda daha kesin bir tablo çizmek gerektiğinin altını çizen Birol, doğal gazın başka yakıtlarla ikame edilmeye çalışılmasının ve doğal gaz alınan yerlerin çeşitlendirilmesinin önemine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*