Petrol son 6 ayın zirvesine çıktı!

Petrol son 6 ayın zirvesine çıktı!.12107
  • Giriş : 27.05.2009 / 14:36:00

ABD'de tüketici güven endeksinin yükselmesinin, ABD'nin resesyondan çıkmaya başladığı yönündeki iyimserliği artırmasından ötürü petrol son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Petrol fiyatı, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de tüketici güven endeksinin yükselmesinin, ABD'nin resesyondan çıkmaya başladığı yönündeki iyimserliği artırmasından ötürü son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD ham petrolünün varil fiyatı temmuz ayı teslimi bugün 67 sent artarak 63,12 dolara çıktı. ABD ham petrolünün varil fiyatı bir ara 63,45 dolara çıkarak, geçen yıl kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 79 sent artışla 62,03 dolar oldu.

Geçen yıl temmuz ayında 147 doların üzerine çıkan ABD ham petrolünün varil fiyatı, küresel ekonomik krizle birlikte bu yıl mart ayında 35 doların altını görmüştü.

Bazı ekonomistler, petrol fiyatındaki hızlı düzelmenin benzin fiyatını artırmasından ve tüketici talebini düşürmesinden endişe ediyorlar.

Bank of America Merrill Lynch'in raporuna göre, petrol fiyatının 70 ila 80 dolar olması gelişmiş ülkelerin büyümesine, 90 ila 100 dolar olması ise gelişmekte olan ülkelerin büyümesine zarar verecek.

Bu arada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) yarın yapacağı toplantı için Viyana'da bulunan Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El Naimi, gazetecilere yaptığı açıklamada, petrol fiyatının yükselişini sürdüreceğini söyledi.

El Naimi, küresel ekonominin, petrolün fiyatının 75-80 dolar olmasıyla başedebilecek kadar güçlendiğini belirterek, ''Düzelme filizleri görüyoruz. Talep, özellikle Asya'da olmak üzere toparlanıyor. Asya'da büyüyen talebin desteğiyle petrol fiyatı muhtemelen yıl sonuna kadar 75 dolara ulaşacak'' dedi.

El Naimi ayrıca, OPEC'in petrol üretimini azaltmasına ihtiyaç olmadığını ifade ederek, örgütün yarınki toplantıda üretimi kısmayacağının işaretini verdi.

OPEC, küresel ekonomik krizle birlikte talebin düşmesi yüzünden geçen yıl eylül ayından bu yana günlük petrol üretimini 4,2 milyon varil azaltmış bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*