Petrol talebi beklenenden az artacak

Petrol talebi beklenenden az artacak.7078
  • Giriş : 11.04.2008 / 16:01:00

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ABD ve diğer sanayileşmiş ülkelerde ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle dünya petrol talebinin beklenenden çok daha az artacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

IEA'nın aylık Petrol Piyasası Raporu'na göre, bu yıl küresel petrol tüketimi, günlük 1,27 milyon varil artacak. IEA, bu tahminiyle daha önceki beklentisini günlük 460 bin varil düşürmüş oldu.

IEA'nın, dünya petrol talebiyle ilgili tahminlerini revize etmesinde, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyelerinin petrole olan talebinin düşmesinin büyük payı olduğu belirtildi.

IEA, OECD'nin bu yıl beklenen petrol talebini de günlük 320 bin varil azaltarak, günlük 48,9 milyon varil olarak hesapladı.

Raporda, ekonomik büyümenin düşmesine rağmen, öngörülen petrol stoklarının gerçek olmayacağına ilişkin kaygılar ve jeopolitik riskler nedeniyle, petrol fiyatlarının yüksek olacağı vurgulandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'nin bu yıl ekonomik büyüme tahminini yüzde 1,5'ten yüzde 0,5'e düşürmüştü.

IEA, ayrıca dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi Çin'in bu yılki petrol talebi tahminini günlük 70 bin varil azalttı.

Bu arada, TSİ 15.20 itibariyle ABD ham petrolünün varil fiyatı Mayıs ayı teslimi 110,11 dolar oldu. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 22 sent artarak, 108,43 dolara yükseldi.

Çarşamba günü ABD ham petrol ve benzin stoklarında beklenmedik azalma nedeniyle ham petrolün varil fiyatı 112,21 doları görmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious