Petrol tüketmedikçe azalıyor

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Rusya Bilimler Akademisi'nden yapılan araştırmalarda petrolün oluşumu konusunda ilginç sonuçlara ulaşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilim adamlarının bulgularına göre rezervler milyonlarca yıl öncesine dayanmıyor. Rus bilim dergisi 'Nauka I Zhizn'de (Bilim ve Hayat) yayınlan araştırma sonuçlarına göre rezervler, birkaç on yıllla ifade edebileceğimiz bilinen yakın zaman diliminde oluştu.

Araştırmaya göre tüketimin olduğu bölgelerdeki petrol rezervleri diğerlerine göre daha hızlı artıyor. Tüketimin daha az olduğu bölgelerde ise rezervler sürekli azalıyor. Profesor Barenbaum'a göre petrolün oluşumunda sadece jeolojik etkiler değil, bölgenin iklim yapısı en büyük etkiye sahip. Yağan yağmurla yer altı sularına karışan karbon gazı, var olan rezervlerin hızla genişlemesini sağlıyor. Yağmurla birleşen karbon gazının petrol ve doğalgaz oluşumu için gerekli olan hidrokarbona dönüştüğünü belirten bilim adamları yüzde 90 civarında rezervin bu yolla gerçekleştiğini, diğer yüzde onluk kısmın da organik yollarla uzun zaman diliminde oluşum sağladığını savunuyorlar.

Geleneksel teoride, milyonlarca yıl önce hayvan ve bitki artıklarının kalın toprak tabakası altında altında kalarak yüksek basınçla petrol ve doğalgaza dönüştüğü savunuluyor. 1950 yılında Rus ve Ukraynalı bir grup bilim adamı da yaptıkları araştırma sonucunda çok büyük petrol ve doğalgaz rezervlerinin oluşumu için çok kalın toprak katmanları altında bu kadar genişlikte bitki ve hayvan kalıntısının bulunmasının imkansızlığını savunmuşlardı. Uzmanlar teorilerinde Hazar Denizi ve Batı Sibirya'da yaptıkları araştırmalarla rezervlerin oluşumunda inorganik maddelerin de etkili olabileceğini ispatlamışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious