Petrol ve altın fiyatları fırlayacak

Petrol ve altın fiyatları fırlayacak.7078
  • Giriş : 09.07.2008 / 00:56:00
  • Güncelleme : 08.07.2008 / 23:59:54

Petrol fiyatlarının 200 doları bulması, altının da 1000 doları görmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son bir yılda ikiye katlanan petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar 200 dolara çıkmasını bekleyenlerin sayısı az değil. Uluslararası yatırım bankası ING’ye göre, petrol fiyatları 200 dolara çıkarsa, hızlı bir düşüş trendinin de startını verecek.

ING’nin senaryosuna göre, petrol fiyatlarının 200 dolara çıkması enflasyonu yükseltecek ve ekonomik aktiviteyi baskılayacak. Enflasyon ABD’de yüzde 7’ye, Euro Bölgesi’nde ise yüzde 4.5’e çıkacak. Bu durumda merkez bankaları faiz artıracak. Yıl sonuna kadar ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 2’den yüzde 3.25’e, Avrupa Merkez Bankası ise yüzde 4.25’ten yüzde 4.75’e çıkaracak.

Artan faizler, büyüme üzerindeki aşağı yönlü baskıyı daha da artıracak. Durgunluk, kredi krizini daha da derinleştirecek. Varlık fiyatları düşecek, artan faizler bankaların içinde bulunduğu durumu zorlaştıracak.

2009’DA 100 DOLARA GERİLEYECEK

Bu noktadan sonra geri dönüş süreci başlayacak. Petrol fiyatlarının ekonomik aktiviteyi baskılaması sonucu, petrole olan talep aniden düşecek. Petrol fiyatları 2009 yılı boyunca düşerek 100 dolara gerileyecek. Petrol fiyatlarındaki bu düşüş, ABD’de geçici bir deflasyona yol açacak ve enflasyonun düşmesiyle Fed ve Avrupa Merkez Bankası faizleri indirecek. 2009 sonunda Fed faizi yüzde 1’e, Avrupa Merkez Bankası ise yüzde 3.25’e indirmiş olacak.

Petrolün 200 dolara çıkması, tüketicilerden üreticilere 4 trilyon doların transfer edilmesi anlamına gelecek. Bu tutar, küresel ekonominin yüzde 7’sinin üzerinde bir orana denk geliyor. Bu gelir transferi uluslararası gerilimleri artıracak.

Altın 1000 doları görebilir !

İstanbul Altın Borsası, altının YTL cinsinden değer artışının süreceğini açıkladı.

İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkan Yardımcısı Oğuzhan Aloğlu, geçen hafta YTL’nin dolar karşısında zayıflamasının yurt içinde YTL cinsinden altın fiyatlarını artırdığını, 30 Haziran-4 Temmuz 2008 tarihleri arasında altının YTL cinsinden değer artışının uluslararası piyasalardaki dolar cinsinden değer artışının da üzerinde gerçekleştiğini bildirdi.

Aloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 Haziran 2008’de 873,50 dolar/ons’a gerileyen altın fiyatlarının, bu tarihten itibaren yükseliş trendine girdiğini ve bir haftalık kısa sürede yüzde 8 oranında değer kazandığını ifade etti. Altın fiyatlarının 2 Temmuz 2008’de 946,50 dolar/ons ile 17 Nisan 2008 tarihinden itibaren gördüğü en yüksek seviyesine ulaştığını ve altına dayalı borsa yatırım fonları varlıklarındaki artışın, yatırımcıların, son haftalardaki volatil işlemlerden sonra metale karşı yeniden güven kazandığını gösterdiğini kaydeden Aloğlu, şöyle devam etti:

"Dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust tarafından tutulan altın miktarı, Çarşamba günü 658,7 tona ulaşarak fiyatların 1.030,80 dolar/ons ile rekor seviyeye ulaştığı Mart ayı ortasındaki 663 tonluk rekor düzeyine yaklaşmıştır. Son günlerde zayıflayan ABD doları ve varil başına 146 dolara yaklaşarak rekor seviyede seyreden ham petrol fiyatları ile beraber yatırımcılardan gelen talep altına destek vermiştir. Diğer taraftan özellikle rekor derecedeki petrol fiyatlarıyla beraber tüm dünyada süren enflasyon endişesinin yanı sıra, finansal şirketlerin ikinci çeyrek bilançolarında zarar açıklayacağına ve kredi krizi ile ilgili sorunların sürdüğüne yönelik beklentiler global hisse senedi piyasalarında düşüşe yol açarken, yatırımcıların fonlarını menkul kıymetlerden çekerek altına ve diğer emtialara kaydırdıkları gözlenmiştir."

Oğuzhan Aloğlu, Avrupa Merkez Bankasının, faiz oranlarını beklenildiği gibi çeyrek puan artırarak yüzde 4,25’e yükseltmesinden sonra, bankadan yapılan yorumların avroya fazla destek vermemesi ve 3 Temmuz günü piyasa beklentileri doğrultusunda gelen ABD’nin istihdam verilerinin, ABD dolarında bir toparlanmaya neden olarak 4 Temmuz Cuma günü altını, 930 dolar/ons seviyesine doğru zayıflattığını söyledi. Rekor düzeydeki petrol fiyatlarından destek alan altının önümüzdeki günlerdeki seyrinin ABD dolarının hareketine bağlı olacağını vurgulayan Aloğlu, "Petrol fiyatlarına ilişkin endişeler halen sürerken, İran ile İsrail arasındaki gerginliklerin petrole ve altına destek sağladığı görülmektedir. Destek seviyesi 925 dolar/ons’ta, direnci ise 945-950 dolar/ons arasında yer alan altın, İran ile ilgili gerginliklerin artması durumunda 1,000 dolar/ons’u görebilecektir" diye konuştu.

Altının global bir emtia olmasından dolayı dünya genelinde fiyatının sadece küçük farklılıklar gösterdiğini, Türkiye’deki dolar cinsinden altın fiyatlarının da dünya fiyatlarına göre yaklaşık bir dolar kadar küçük bir primle İAB’de işlem gördüğünü anlatan Aloğlu, şunları kaydetti: "YTL cinsinden altın fiyatları ise, altının dolar cinsinden uluslararası fiyatının yanı sıra, ABD dolarının YTL cinsinden değerine de bağlıdır. Geçen hafta YTL’nin dolar karşısında zayıflaması yurt içinde YTL cinsinden altın fiyatlarını artırmış, dolayısıyla 30 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında altının yerel para birimimiz cinsinden değer artışı uluslararası piyasalardaki dolar cinsinden değer artışının da üzerinde gerçekleşmiştir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*