Petrol ve altın rekora doymuyor

  • Giriş : 29.02.2008 / 10:11:00

ABD ham petrolü 103.05 dolarla hem nominal, hem de reel anlamda tarihin en yüksek düzeyine ulaştı. Altın da spot piyasada 973.10 dolara çıkarak rekor kırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD’den gelen kötü veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamalarıyla, dün 1,5231 ile rekor kıran Euro/dolar paritesi bugün bu seviyeden geriledi. Parite halen 1,5167 - 1,5209 bandında seyrediyor. Dolar/yen paritesi ise bu sabah ise son üç yılın en düşük seviyesi olan 104,58’e geriledi.
Haberin devamı

Dolardaki düşüşle petrol fiyatları rekorlar kırmaya devam ediyor. ABD ham petrolü bu sabah 103 dolar 5 sentle hem nominal, hem de reel anlamda tarihin en yüksek düzeyine ulaştı. Petrolün yukarı yönlü hareketinde, dolardaki gerilemenin yanı sıra, Ekvador’daki üretim sorunları ve Avrupa’nın önce gelen bir doğalgaz tesisinde başlayan yangın etkili oldu.

ALTIN DA REKORDA
Altın fiyatları da spot piyasada 974 dolar 20 sente çıkarak tarihi düzeye çıktı. Altının yükselmesinde, yatırımcı ve spekülatörlerin emtianın geneline, özellikle petrole ilgi göstermesi etkili oluyor.

FED: BAZI KÜÇÜK BANKALAR SIKINTI YAŞAYABİLİR
Fed Başkanı Bernanke, ABD’nin 1970’lerdekine benzer bir stagflasyona doğru ilerlemediğini ancak enflasyonun, ekonomiyi destekleme çabasını daha komplike bir hale getirdiğini kaydetti. Senato’nun Bankacılık Komitesi’nde konuşan Bernanke, ABD’de bazı küçük bankaların finans ve emlak sektöründeki sorunlar nedeniyle sorunlar yaşayabilecekleri uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious