Petrolcü Irak, benzin bulamıyor!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Irak Başbakanı Maliki, ülkedeki benzin sorununun çözümü için Türkiye ve Ürdün ile görüştüklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak genelinde son 5 aydır giderek artan benzin ve mazot sıkıntısı, bir çok kentte halkı sokaklara dökerken, Irak Başbakanı Nuri El Maliki akaryakıt sorununun çözümü için Türkiye ve Ürdün makamları ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Maliki, Türkiye veya Ürdünlü firmalara ham petrol verip, karşılığında benzin ve mazot almayı düşündüklerini, bunu da uluslararası ticari anlaşmalar çerçevesinde yapmayı planladıklarını söyledi. Akaryakıt sıkıntısı yüzünden ülkenin bazı bölgelerinde hükümeti protesto gösterileri düzenlenmişti.

Başbakan Nuri el Maliki, El Bağdadiye televizyonuna açıklamasında akaryakıt sorunu için çözüm arayışlarının devam ettiğini ve bu çerçevede Türkiye ve Ürdünlü resmi makamlarla görüşmelerin sürdüğünü isöyledi. Irak Başbakanı El Maliki, halktan sabırlı olmalarını isteyerek kısa süre içinde benzin ve mazot kuyruklarının biteceğini ifade etti. Ürdünlü yetkililerin, ham petrol karşılığında benzin ve mazot verilemesine sıcak baktığını söyleyen Maliki, Türkiye ile yapılacak görüşmeler sonrasında karar verileceğini söyledi. Maliki, ülkede birçok rafinerinin savaş sonrası üretimi durdurduğunu ya da çalışamaz duruma geldiğini söyleyerek, ülkedeki petrol rafinerilerinin yeniden çalışır hale gelmesi için en az 2 yıllık bir zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Uzun süredir yaşanan akaryakıt sıkıntısı tüm Irak genelinde halkın tepkisini çekerken ülkenin kuzeyindeki Süleymaniye’ye bağlı Çemçemal ve Derbendigan ilçelerinde pazartesi günü yerel hükümeti protesto gösterileri düzenlenmişti. Tepkisini Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin Süleymaniye merkezli partisi IKYB ile Mesut Barzani’nin Erbil merkezli partisi IKDP’ye yönelten göstericiler bir benzin istasyonunu da ateşe vermişti. Göstericileri engellemeye çalışan peşmerge güçlerinin açtığı ateş sonucu 9 kişi yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious