Petrolde hareketli saatler

  • Giriş : 29.11.2007 / 11:53:00

Petrolde hareketli günler yaşanıyor. Dün çok sert bir şekilde gerileyen ve 91 dolarlı seviyelere kadar inen petrol bugün tekrar yönünü yukarı çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD ham petrolünün varil fiyatı şu sıralar 92.27 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Fiyatlar hafta başında 100 dolar sınırından dönmüş ve dolardaki yükseliş ve OPEC'in petrol üretimini artıracağı yönündeki beklentilerle 91 dolar sınırına kadar inmişti. Ayrıca dün ABD'de açıklanan petrol stoklarının beklenenden iyi gelmesi de düşüşte önemli bir halka oldu.

Piyasada bugün yaşanan yükselişi değerlendiren analistler, hareketin tamamen ABD'deki kazadan kaynaklandığını ve gelişmelerin yakından izlendiğini belirtiyor. Eğer ana borudaki arıza devam eder ve petrol sevkiyatı sekteye uğrarsa piyasadaki gerginliğin de devam edebileceği ifade ediliyor.

GÖZLER OPEC'TE

Dünya petrol üretiminin yarıya yakınını karşılayan OPEC'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda üretimi artırabileceği yönünde karar alabileceği yönündeki spekülasyonlar fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Analistlerin beklentisi bu yönde olmasna karşın OPEC yetkililerinden üretim artışı konusunda herhangi bir ışık gelmiyor. Petrolün çok yüksek seviyelerde seyrettiğini kabul eden ve alarm düğmesine basan OPEC, buna karşılık petrol üretiminin yeterli seviyede olduğunda ısrar ediyor.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi ve OPEC Başkanı Mohammed bin Dhaen al-Hamli, petrol fiyatlarının OPEC'in kontrolünün dışında olduğunu belirtiyor. Singapur'da düzenlenen enerji konferansında konuşan Naimi, petrol fiyatlarındaki hareketi yakından takip ettiklerini, ancak petrol arzından ve stoklardan kaynaklanan bir sorun görmediklerini kaydetti. Naimi, OPEC'in önümüzdeki hafta yapacağı kritik toplantı ile ilgili sorulara da, "Verilere bakmamız lazım. Ondan sonra karar vereceğiz" diye konuştu.

OPEC son olarak Eylül ayı toplantısında, 1 Kasım'dan itibaren günlük üretimi 500 bin varil artırma kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious