Petrolde söz Bağdat'ın

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Petrolde söz Bağdat’ın Amerikan New York Times gazetesi, Irak yönetiminin petrolde anlaşmaya yaklaştığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

IRAK’ta aylar süren tartışma ve pazarlıklardan sonra hazırlanarak son şekli verilen petrol yasa tasarısı, tüm yetkiyi Bağdat yönetimine veriyor. Tasarıya göre merkezi hükümet, petrol gelirini Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında paylaştıracak.

ABD yönetiminin ısrarla bir an önce çıkarılmasını istediği yasa, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Taslağı hazırlayan komitede yer alan Planlama Bakanı ve Sünni Tavafag Partisi üyesi Ali Baban, "Yasa taslağını hazırlarken, merkezi hükümeti göz önünde tuttuk. Ancak bunu yaparken de Kürtleri ve diğer bölgeleri ihmal etmedik" diyerek, taslağı savundu.

Ancak petrol yasasına Şii ve Kürtlerin itirazı sürüyor. Petrol yataklarının önemli bir bölümü topraklarında olan Şiiler ve Kürtler, petrol anlaşmalarını kendi bölgelerinin yapmasını istiyor. Yasa taslağı ise, petrol anlaşmasını yapmayı yerel yönetimlere bırakıyor, ancak varılan anlaşmalara merkezi hükümetin onayını şart koşuyor.

KÜRT İTİRAZI

Kürtler, "onay" lafına da karşı çıktı. Bu yüzden taslakta "onay" yerine, "gözden geçirecek" ve "geri çevirebilecek" gibi kelimeler kullanıldı. Bu küçük ayrıntı bile, petrol konusunda anlaşmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu ortaya koyması açısından önemli.

Bir Kürt olan Başbakan yardımcısı ve yasa taslağını hazırlayan komitenin başkanı Berham Salih, taslaktaki üslup ve cümlelerin değiştirilebileceğini vurgularken, "Bu Irak’ın çıkartacağı en önemli yasadır. Bu yüzden uzun tartışmalara neden olması garipsenmemeli. İlerleme kaydettik ve devam etmeye ihtiyacımız var" dedi.

Petrol yataklarının önemli bir bölümüne sahip olan Kürtler ve Şiiler, petrol konusunda söz sahibi olmak istiyorlar. Ancak ABD, Sünni direnişini kırmak amacıyla buna karşı çıkıyor ve petrolün merkezi hükümet denetiminde olması, ülkedeki etnik ve mezhep gruplar arasında adil dağıtılması için baskı yapıyordu.

Kürtler itiraz ediyor

Petrol açısından fakir olan Sünnilerin yoğun destek verdiği petrol yasa tasarısına, Kürtler ve Şiilerin bazı itirazları bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious