Petroldeki büyük oyun!

Petroldeki büyük oyun!.10195
  • Giriş : 13.06.2008 / 10:00:00

Petrol fiyatları şu anda 140 dolara dayandı. Ama öyle büyük bir oyun var ki fiyatları 200 dolara kadar çıkaracak. Bakın neler dönüyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Petrolün fiyatı 140 dolara dayandı. Petolde oynanan oyunu dünyanın en ünlü petrol üreticisi açıkladı: Delta Petrol Başkanı Habbab, 'Borsada, sanal piyasada günde 950 milyon varil petrol alınıp satılıyor. Asıl belirleyici bu. OPEC artık önemli değil' dedi. Habbab'a göre petrol fiyatları 2015'te 200 doları bulacak!

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği ile Türk-Amerikan İş Adamları Derneği, "Gelecek Enerji Sektörüne Ne Getirecek?" konulu bir toplantı düzenledi. Bu toplantıda petrol fiyatlarındaki yükselişi yorumlayan Delta Petrol Başkanı Mehmet Habbab, politik gerginliklerin; Irak ve Afganistan'daki savaşların, İran'a yönelik açıklamaların önemli etkilerden biri olduğunu belirtti.

FİYATIN ARTMASININ SEBEBİ SPEKÜLATİF

Petrol kaynaklarının azlığı ile motorlu taşıtların sayısındaki yükselişin de petrol fiyatlarının artışının nedenlerinden olduğuna işaret eden Habbab, şunları söyledi: "Bence petrol fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni spekülatif piyasalar. Borsada, sanal piyasada günde 950 milyon varil petrol alınıp satılıyor, ticareti yapılıyor. Asıl belirleyici piyasa fiziki değil, sanal piyasa. Bu piyasanın büyüklüğü 2007 sonunda 7 trilyon doları buldu. OPEC artık önemli değil."

2015'TE FİYAT 200 DOLAR OLACAK!

2008'de petrol fiyatlarının ortalama 100-130 dolar arasında olacağını, 2015'e kadar ortalama fiyatların 200 doları bulacağını da belirten Habbab, öncelikle çözümün ise vergileri düşürmek olduğunu söyledi. "Yüzde 200 vergi olmaz. Bu haksızlık" diyen Habbab, gösterilerin hatırlatılması üzerine de halkın sokaklara dökülmemesi için verginin inmesi gerektiğini bir kez daha vurguladı. Habbab, Türkiye'nin yapması gerekenleri de şöyle özetledi: "Enerji ve kaynak çeşitliliği artmalı. Alternatif enerji teşvik edilmeli. Petrol ve gaz aramaları hızlanmalı. Boru hatları artmalı ve rafineri, liman gibi altyapı yatırımları hızlandırılmalı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious