Petrole alternatifler çoğaldı

Petrole alternatifler çoğaldı.24964
  • Giriş : 23.06.2008 / 20:54:00

Tüm dünyada petrol fiyatlarının artması, alternatif ürünler üzerinde çalışmaları hızlandırdı. Aralarında bakteriden üretilen petrol bile var!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Petrol varil fiyatlarının dünyada giderek yükselmesi, pek çok ülkede protestolara neden olurken, şirketler de alternatif ürün ve model arayışlarını hızlandırdılar. Nitekim son bir haftada yayınlanan haberler, bunun giderek hızlanacağını da ortaya koyuyor.

Uzun zamandan bu yana hidrojenle çalışan otomobiller üzerinde geliştirme çalışmaları yapan Honda, ilk hidrojenli seri üretim modeli FCX’i bantlardan indirdi. İlk sahibine de törenle teslim edilen araç, kısıtlı bir sayıda üretilecek olsa da, Toyota’nın bir zamanlar hibrit Prius’ta attığı gibi cesaretli bir adım olarak kabul ediliyor.

Bir diğer Japon üretici Mitsubishi ise, Fransız PSA Citroen Peugeot grubu ile elektrikli araçlar üzerine teknolojik bir işbirliği yapmayı düşündüklerini açıkladı. SUV üretiminde işbirliğini sürdüren Mitsubishi ile PSA’nın, özellikle elektrik motorları üzerinde ortak çalışma yapmaları ve teknoloji alışverişinde bulunmaları bekleniyor.

Lüks otomobil üreticilerinden Porsche’den ise, dizel motorlu Cayenne’in yolda olduğu haberleri dolaşmaya başladı. Özellikle Avrupa Birliği tarafından konulan katı emisyon kurallarının yumuşatılması gerektiğini savunanların başında gelen Porsche, bu adımıyla diğer lüks otomobil üreticilerine de mesaj vermiş olacak.

Ve bakteriler sahnede

Çevre kirliliğine çözüm olması amacıyla kullanıma sunulan yenilebilir kaynaklardan üretilmiş yakıtlar, büyük bir ivme kazanırken, bu kez farklı bir yaklaşım ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta içinde Times gazetesinde yayımlanan bir habere göre petrol üreten bakteri de üretildi. Buğday sapları, mısır koçanları ve samanla beslenen, genetik yapılarıyla oynanan koli basili türündeki bakterilerin dışkısı, ham petrol olarak kullanılabiliyor.

Bakterinin ürettiği petrol, hemen otomobile konulduğunda aracı çalıştıracak cinsten. 7 yıllık araştırma sonucu ortaya çıkan ve çok daha çevreci olan bu petrol, otomobillerde denenmeye başlanacakmış. Böylece buğday ve şeker pancarı fiyatlarının petrol üretimi için patlayacağı korkusu da biraz dindirilmiş olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious