Petrolleri var, suları yok

Petrolleri var, suları yok.19870
  • Giriş : 09.10.2008 / 11:05:00

Amerikalı bazı yetkililer Irak'taki Amerikalı askerler için artık suyun petrolden daha değerli olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada "Askerler, silahlar, yiyecek ve yakıt elbette önemli, ancak kesin olan birşey var ki Amerikan ordusu susuz uzun süre operasyon yapamaz" dedi.

Ordu'nun dış etkiler, güvenlik ve mesleki sağlıktan sorumlu vekil asistan sekreteri Tad Davis Irak'da her geçen gün zorlaşan şartlarda artık "su bizim için petrolden daha önemli" seslerinin yükseldiğini söyledi.

Davis sözlerini şöyle sürdürdü, "Siz orada bulunabilirsiniz, bölgede operasyonlar da düzenleyebilirsiniz, fakat eğer orada içmek, yemek yapmak, yıkanmak ve çamaşırlarınızı yıkamak için su bulamazsanız ne kadar güçlü olursanız olun bu zor şartlara dayanamazsınız."

Irak'da son birkaç yıldır askeri konvoyların %80'i yakıt ve su taşıyor. Şimdi Amerikan ordusu konvoyları daha kısa tutmak ve yakıt edinme yollarını daha verimli kılmak için daha etkin yöntemler arıyor.

Çünkü uzun konvoylarda taşınan yakıtların direnişçilerin saldırısından korunması zor oluyor ve olası bir saldırının Amerikan ordusuna maliyeti ağır oluyor. Bu sebeple konvoylar özel olarak korunuyor, ancak bu da güvenlik maliyetlerini arttırıyor.

Amerikan Ordusu'nda yeni kriz: Su

Bölgedeki yakıtın kullanılması ise siyasi kriz yarattığı için (Iraklıların zihinlerinde Amerikalıların bölgeye petrol için geldiği düşüncesi hala canlılığını koruyor) çözümsüz kalan Amerikalı yetkililerin artık bambaşka bir sorunu var: Su

Çünkü Irak'da her geçen gün sayısı artan askeri personelin (içmek, yemek yapmak, yıkanmak, çamaşır yıkamak, serinlemek vs için) sarfettiği su miktarının artması Amerikan ordusunu yeni arayışlara itti.

Amerikan ordusu Irak'da sadece Ordu personeli için 6 adet su şişeleme tesisi kurdu.

Krizin Amerika ayağı

ABD'de ise problemin boyutları çok daha karışık, çünkü Ordu önümüzdeki 3-4 yıl içinde ülkeye dönecek 75,000 askerin barınması için yeni bir inşaat patlamasıyla
Ordu bu zaman diliminde yeni binaların inşası için en azından 56 milyon dolar harcama yapmak durumunda, ki Amerika'da bu Ordu binalarının Amerikan Yeşil Bina Konseyi tarafından ayarlanan Enerji ve Çevre Tasarımı Lideriği Profesyoneli uygulamasına göre gümüş standartlara uygun olarka inşa edilerek yeşil bina sertifikası alması gerekiyor.
karşı karşıya.
Ordu bu zaman diliminde yeni binaların inşası için en azından 56 milyon dolar harcama yapmak durumunda, ki Amerika'da bu Ordu binalarının Amerikan Yeşil Bina Konseyi tarafından ayarlanan Enerji ve Çevre Tasarımı Lideriği Profesyoneli uygulamasına göre gümüş standartlara uygun olarka inşa edilerek yeşil bina sertifikası alması gerekiyor.

Buna ek olarak Almanya ve Güney Kore'de kapatılacak bölgesel üslerden dönecek olan Amerikalı askerlerin de katılımıyla yaşanacak yoğun askeri kadro artışı Davis'e göre Amerika'da birçok problem yaratacak, ancak bunların başında "su problemi" geliyor.
Pilot uygulamalar

Davis ne kadar suya ihtiyaç olacağının tespit edilebilmesi için Ordu'nun Kuzey şu anki su tüketimi, gelecek 5 yıl içindeki tahmini su tüketimi, çevre toplumların su ihtiyacı ve olası su kaynaklarının ölçümü için Karolina'daki Fort Bragg'da ve Teksas'daki Fort Bliss'de pilot çalışmalar başlattığı söylüyor.

Irak'a petrol için saldırdığı söylentileri arasında Amerika'nın karşı karşıya kaldığı önce ekonomik kriz ve ardında perde arkasındaki bu su krizi ise Batılı medya ajanslarında
Anlaşılan o ki Amerika'nın bu söylentiyle mücadele etmesi için yeni bir bütçe ayırmaya ihtiyacı var.

PRESSMEDYA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*