"Petrolün 100 dolar olması bizim suçumuz değil"

  • Giriş : 03.01.2008 / 16:32:00

ABD petrolünün varil fiyatının dün ilk kez 100 doları görmesi piyasalarda tedirginliği artırırken, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) sorumluluk kabul etmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

OPEC'in Suudi Arabistan'ın ardından ikinci büyük üreticisi İran'ın Ulusal Petrol Şirketi yöneticilerinden Hüccetülislam Ganimferd, "fiyat artışlarının arz yetersizliğinden kaynaklanmadığını" söyledi.

Ganimferd, fiyat artışının sektör içi sorunlardan değil, piyasada çok fazla likidite bulunmasının yarattığı spekülasyon ortamından kaynaklandığını savundu.

OPEC'in bir başka önemli üyesi Katar'ın Petrol Bakanı Abdullah el Attiye de aynı yönde görüş belirterek, "OPEC olarak bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Sorun arz yetersizliğinden kaynaklansaydı o zaman bir şeyler yapabilirdik" diye konuştu.

Attiye, OPEC petrol bakanlarının önceden planlandığı gibi şubat ayından önce acil bir toplantıya çağrılmasının da söz konusu olmadığını bildirdi.

OPEC petrol bakanları, 5 Aralık'ta yaptıkları son toplantıda aksi yöndeki çağrılara rağmen günlük üretimi artırmamıştı.

Avrupa piyasasında bugün öğle saatleri itibarıyla piyasasının başlıca göstergelerinden ABD hafif petrolünün varili 99.76 dolardan, Brent petrolünün varili de 97.81 dolardan işlem görüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious