Peygamber postacı değildir!

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Kocaeli'de 3. Ramazan Geceleri kapsamında düzenlenen konferanslar dizisine bugün Prof. Dr. Salim Öğüt konuk oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Çorum'da bulunan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü İslam Hukuku Ana Bilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapan Öğüt, dinin aşındırılmaya çalışılması konusunda meslektaşlarını da eleştirdi. Kimi ilahiyatçıların buna zemin hazırladığını ifade eden Öğüt, "Bir bilim adamına yakışmayan tarzda, magazinleştirilmiş, sulandırılmış açıklamalar yapıyorlar." değerlendirmesini yaptı.

Öğüt sözlerini şöyle sürdürdü: "Önce amaç bakımından sulandırıyorlar. Bireysel olarak, 'Dindar olursanız, bunalımdan kurtulursunuz, intihar etmezsiniz. O yüzden korkmayın' diyorlar. Toplumsal olarak da 'Milli birlik ve bütünlük ancak bu sayede sağlanır' diyorlar. Benim bunlara bir itirazım yok. Ama şunu unutmamak gerekir ki, bu amaçlarla yapılan ibadetler din olmaz. Maksat Allah'ın rızasını kazanmak olmalıdır. Yoksa psikolojik terapi veya birlik değil. Bu düşüncelerin amacı, dini bir araç haline getirmektir. Bir başka örnek vereyim. Bir insan sadece diyet maksadıyla oruç tutarsa, tuttuğu oruç olmaz. Oruç tutup formda kalıyorsa, o ise ibadetin bir faydasıdır."

Modern dini düşüncenin kaynak konusunda da yanlış yolda olduğunu dile getiren Öğüt, "Dinin birinci kaynağı Kur'an, ikinci kaynağı sünnet, üçüncü kaynağı ise ulemanın 1400 yıllık içtihadıdır. Modern dini düşünceye sahip kişiler ise, peygamberi 'postacı' yerine koymakta, ulemayı yok saymaktadır. Peygamberin olmadığı bir din olmaz, ayakta kalamaz" şeklinde konuştu.

Prof. Öğüt, modern dini söylemde Kur'an ve sünnet merkezli din anlayışının kenara itildiğini, sosyal bilimlere daha çok değer verildiğini belirterek, "Hadise itibar etmek yerine sosyoloji, psikoloji, felsefe ve antropoloji ile daha çok ilgileniyorlar. Halbuki, Kur'an ve sünnet akıldan bile önce gelir. Çünkü sınırlı da olsa dinin bazı emirleri akılla anlaşılamaz. Örnek abdest alırken ayağa giyilen mesh'in üstünü sıvazlarız. Mantık olarak altını sıvazlamak gerekmez mi? Çünkü yere temas eden, kirlenen, pislenen bölüm altı değil mi?" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious