Peygamber sevgisi binlerce insanı buluşturdu

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Danimarka ve birçok Avrupa ülkesinde Hz. Muhammed'e yönelik aşağılayıcı karikatürlerin yayınlanmasının ardından İslam âleminde başlayan tepkilere bir yenisi de Erzurum'da eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anadolu Gençlik Dergisi Erzurum Temsilciliği'nin öncülüğünde düzenlenen ve sivil toplum örgütlerinin desteklediği 'İnanca Saygı, Zalime Lanet, Peygambere Sevgi' mitinginde Hz. Muhammed'e hakaret eden Danimarka ve Avrupa ülkeleri protesto edildi.İstasyon Meydanı'ndaki mitinge yaklaşık 25 bin kişi katıldı.

Öğle saatlerinde Fil Geçti Köprüsü'nün önünde biriken topluluk, 'Provokatif olaylara gelmeyin. Tepkinizi bir müslümana yakışır şekilde yerine getirin.' uyarıları eşliğinde mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 8 bin kişi mitingin yapılacağı meydana doğru yürüyüşe geçerken, bu sayı miting meydanında yaklaşık 25 bin kişiye ulaştı. Çevre illerden de otobüsleri dolduran birçok vatandaş miting için Erzurum'a geldi. Mitinge katılanların alınlarında 'kelime-i tevhit', 'ona selam olsun' yazılı beyaz bantlar bulunurken, ellerde de Türk bayrakları ile tepkiler dile getirildi. Mitingde 'En dandik marka Danimarka', 'Kâfirler ve zalimler için yaşasın cehennem', 'Anam babam sana feda olsun ya Rasulallah' gibi pankartlar taşındı. Mitingde hep bir ağızdan ilahiler söylerken, tekbirler getirildi. Bir kız öğrencinin 'Ya Rasulallah' adlı şiiri okuması meydanı dolduran binlerce insanı ağlattı.

Organizasyonda konuşan Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Yasin Hatipoğlu, "Eğer dinimiz engellemeseydi, O'na hakaret eden dili keser, O'na hakaret eden eli de kırmak benim boynumun borcu olurdu. Ancak peygamberimiz buna izin vermiyor. Dinimiz buna izin vermiyor. Ancak bizim dinimiz tavizkarlığı da yasaklıyor. Kutsallarımızdan taviz vermemeliyiz." dedi.

Anadolu Gençlik Dergisi Genel Başkanı İlyas Töngüç ise Hz Muhammed'e uzanan ellerin kırılması için haykırdıklarını belirterek, "Başta Danimarka ve Avrupa ülkelerine duruşumuzu ve safızı belli etmek istedik. İnancımızın gereği, O'na (s.a.v.) olan sevgimizden dolayı buraya toplandak." ifadelerini kullandı.

SP Erzurum İl Başkanı Teoman Kümbet ise Hz Muhammed'in ruhunun incinmemesi için yardan da serden de geçebileceklerini vurgulayarak, "Allah ve Rasulü bizim vazgeçilmezimizdir. Müslümanlara karşı kin ve nefretini her zaman ortaya atan batı yine çirkin yüzünü göstermiştir. Biz onların genini biliriz. Karikatürleri yapanların dedeleri de haçlı zihniyetindeydi. Biz onların dedelerini daha dün Çanakkale'de, Gaziantep'te, İzmir'de kovmadık mı? Onların bu çirkin saldırıları her zaman devam edecektir." şeklinde konuştu.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir- Sen) Erzurum 2 Numaralı Şube Başkanı Zinnur Şimşek de kainatın gülüne hakaret edenleri şiddet ve nefretle kınadıklarını vurguladı. Anadolu Gençlik Dergisi Erzurum İl Temsilcisi Behçet Tekmanlı da Erzurumlular ve civar illerden gelen insanların bir müslüman olarak sorumluluklarını yerine getirdiklerine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious