Peygamberimizin sözleri bilbordlarda

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Avusturya'nın billboardları Peygamber efendimizin "İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olanıdır" mealindeki hadisi şerifiyle donatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Viyana İslam Federasyonu (VİF) yürüttüğü bir kampanya çerçevesinde başta başkent Viyana olmak üzere, Avusturya'nın Salzburg, Graz, Steiermarkt, Wels, Linz ve St. Pölten kentlerindeki toplam 185 döner reklâm panosunu Peygamberimiz Hz. Muhammed'in "İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olanıdır" mealindeki İngilizce ve Almanca olarak hazırlanan hadisi şerifiyle donattı.

60 bin Euro'ya mal olduğu belirtilen ve iki haftalık süreyle asılı kalacak hadis çalışması, yeşil bir arka plan üzerine hazırlandı. Afişin sol alt köşesine, birliğin, samimi ve içten bağlılığın sembolü olan ve Efendimizin en çok sevdiği kırmızı bir gül yerleştirildi.

Viyana İslam Federasyonu'nun merkez binasında düzedikleri bir basın toplantısı ile Türk ve yabancı medyaya bilgi veren VİF Genel Başkanı Mehmet Turhan, Avrupa toplumunun, bir takım yazarların, çizerlerin ve karikatüristlerin takdimiyle değil, bizzat kendi ifadeleriyle, kendi ibareleriyle cihanşümul, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş olan peygamberimizi tanımaları amacıyla bu çalışmayı ortaya koyduklarını söyledi.

Avusturya'da var olan multi-kültürel zenginliğe katkıda bulunarak dayanışmayı güçlendirme amacı taşıdıklarını da belirten Mehmet Turhan daha sonra Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, sözü geçen hadisi 'toplumsal dayanışma kampanyası 1' başlığı altında başlattıklarını bu kampanyanın periyodik bir şekillerde devam edeceğini ifade etti.

Bu çalışmanın artık geleneksellik kazanan Kur'an Ziyafeti programları gibi bütün Avrupa ve dünyaya model olmasını ümit ettiğini dile getiren Muhammed Turhan, Avusturya'daki bütün İslami cemaatlerden son derece olumlu tepkiler aldıklarını belirtti. Özellikle Arap âleminden, Boşnaklardan, Makedonlardan, Bangladeşlilerden ve Pakistanlılardan özel tebrikler ve takdirler aldıklarını açıklayan Turhan, Avusturyalılardan da olumlu tepkiler aldıklarının da altını çizdi.

Turhan, 28 Ekim'de Viyana'da düzenlenen 4. Kur'an Ziyafeti programına onur konuğu olarak katılan Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Adayı Alfred Gusenbauer'ın da hadise işaret ederek ortaya konan çalışmayı takdirle karşıladığını söyledi. Turhan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu çalışmadan amacımız hiçbir kitleyi, kurumu karşımıza almak değil, kimsenin sözünden dolayı cevap niteliğinde de hazırlanmadı; sadece âlemlere rahmet olarak gönderilmiş olan Peygamberimizi bu toplumun idrakine sunma, onun telgrafını bu topluma duyurma gibi bir ihtiyaç vardı. En azından bu görevi yapmakla kısmen de olsa bir vazife ifa etmiş olduğumuza inanıyorum."

Bu arada Viyana İslam Federasyonu yaklaşık 8 bin insanın katıldığı Viyana'nın en büyük salonu olan Stadhalle'de bir Kur'an Ziyafeti düzenledi. Bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen Kur'an Ziyafeti'nin formatı önceki yıllardan biraz daha farklı düşünüldü. Her yıl dünyanın en tanınmış hafızlarını davet eden VİF, bu yıl yine dünyanın en meşhur, ancak yaş ortalaması 12 olan dünyanın çeşitli yerlerinden ağırladıkları genç hafızlarları Kur'an severlerin karşısına çıkardı. Yaklaşık 5 saat süren programa, Avusturya'da yaşayan Türk ve çeşitli Müslüman ülke vatandaşlarının yanı sıra, yabancı ülke temsilcileri ve çok sayıda Avusturya toplumunun ileri gelenleri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious