Peynir ekmek gibi cep telefonu satılıyor

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

İlk mağazasını 2006 yılı sonunda açan Darty'nin CEO'su Nedim Esgin, "6 ayda beklediğimiz ciroya iki ay bitmeden ulaştık" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'deki ilk perakende mağazasını 2006 Aralık'ta İstanbul'da açan İngiliz Kesa Electricals PLC grubunun beyaz eşya ve elektronik alanındaki markası Darty, hedeflerini çok erken yakaladı. Darty Türkiye CEO'su ve Kesa Türkiye'nin ortağı Nedim Esgin, bir grup basın mensubuyla yaptığı sohbette, satışlardan memnun olduklarını belirterek, "6 ayda beklediğimiz ciroya ikinci ayda ulaştık" dedi. En çok dizüstü bigisayar ve cep telefonu satıldığını anlatan Esgin, şöyle devam etti: "Peynir ekmek gibi cep telefonu satılıyor. Pahalı modeller çok satılıyor. Geliri düşük insanlar pahalı cep telefonu satın alıyor. Sorduğumda, 'bu statüsembolü' deniyor. Otomobil alamıyor ama statü sembolü olarak pahalı cep telefonu alıyor."

'SAYI VERİNCE FIRÇA YEDİM'
İngiltere'de halka açık olan şirketin hisselerini etkileyebileceği için ciro ile ilgili bir bilg veremeyeceğini ifade eden Esgin, "Daha önce '20 mağaza açacağız' diye açıklama yapmam nedeniyle şirketin genel merkezinden fırça yedim" diye konuştu. Nedim Esgin, 2'nci mağazayı gelecek ay İstanbul Güngören'de 3'üncü mağazayı İstinye'de açacaklarını duyurdu. Esgin, piyasalardaki gelişmeleri değerlendirirken de "İnanılmayacak paralar var" ifadesini kullandı. Kriz sonrası 2002 yılında 80 milyon dolarlık sendikasyonların dahi haber olarak basında çıktığını belirten Esgin, "Son 5 yılda iş hayatındaki sermaye arzı beni çok etkiliyor" dedi. İngiliz Darty'nin Türkiye yatırımı için yıllarca 'henüz hazır değiller' derken, 'şimdi hazır' dediğinde 'neden' diye sorulduğunu aktaran Nedim Esgin, en önemli nedenleri; kredi kartının sayısında ve işlem hacmindeki patlama ile enflasyondaki düşüş olarak sıraladı. Kredi kartıyla birlikte 12 aylık taksitlendirmelerin yapılabildiğini, senetlerin ortadan kalktığını belirten Esgin, yüksek enflasyon devrinin bitmesiyle korkunç bir yatırım hamlesi görüldüğünü ve alışveriş merkezlerindeki artişla dükkan açmanın kolaylaştığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious