'Peynir helvası' Avrupa'ya tanıtılacak

'Peynir helvası' Avrupa'ya tanıtılacak  .10896
  • Giriş : 06.04.2008 / 10:30:00

Türkiye'nin 5 Avrupa ülkesiyle ortaklaşa yürüttüğü ''Yemek Kültürü-Yerel Kültür'' adlı AB projesi kapsamında, Bulgaristan'ın Sofya kentinde Çanakkale'nin yöresel tatlısı peynir helvası tanıtılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çanakkale Belediyesi Dış İlişkiler Koordinatörü Hayriye Uyav, yaptığı açıklamada, Türkiye, Bulgaristan, İtalya, Slovakya, Romanya ve Macaristan'ın ortaklaşa yürüttüğü ''Yemek Kültürü-Yerel Kültür'' adlı AB projesi çerçevesinde, 10-19 Nisan tarihlerinde Bulgaristan'ın Sofya kentinde bir etkinlik düzenleneceğini söyledi.

Kültürler arası kaynaşmanın hedeflendiği projede, kaynaşmanın aracı olarak yemek kültürünün kullanılacağını belirten Uyav, projede yer alan ülkelerin 10 gün boyunca kendi yöresel yemeklerini tanıtacağını, profesyonel aşçıların bu etkinlikte yer alacağını ifade etti.

Söz konusu projeye katılacak Çanakkale ekibinin, etkinlikte kentin yöresel tatlısı olan peynir helvasını tanıtacağını anlatan Uyav, şunları söyledi:

''Bu projenin asıl amacı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını önlemeye yönelik risklerin azaltılması. Projede, bir çok Avrupa ülkesi yer alıyor. Yemek kültürlerimizi kullanarak, birbirimizi daha iyi tanımaya çalışacağız. Yemek kültürünün, bireysel kültüre yansımalarını göreceğiz. Etkinlikte Çanakkale'ye özgü peynir helvasının yanı sıra yöremize ait yemeklerin uygulamalı olarak tanıtımını da yapacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious