PFDK eski başkan vekili R.Ö Ankara'da tutuklandı

PFDK eski başkan vekili R.Ö Ankara'da tutuklandı.45478
  • Giriş : 20.03.2008 / 18:13:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 18:47:32

PFDK eski başkan vekili R.Ö. 'Simsar' operasyonu kapsamında tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Emniyeti Kaçakcılık ve Organize Şuçlar Şube Müdürlüğü tarafından Simsar operasyonunda gözaltına alınan ve daha sonra adliyeye sevk edilen PFDK eski başkan vekili R. Ö. tutuklandı. Gözaltındaki 2 kişi ise savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) eski yöneticilerinin liderliğini yaptığı çetenin 14 Şubat'ta Ankara'da yapılan ve Hasan Doğan'ın başkan seçilmesiyle sonuçlanan federasyon seçimlerini iptal ettirmek için çalıştıkları ortaya çıktı.

Eski Futbol Federasyonu yöneticilerinden R. Ö. ile R. A. H.'nin liderliğini yaptığı ve aralarında iki eski milletvekilinin de bulunduğu Simsar isimli operasyonla çökertilen çetenin, telekomünikasyon, enerji, gümrük, Futbol ve su konularında faaliyet gösterdikleri belirlendi. Başta Telekomünikasyon Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü ve Futbol Federasyonu içinde yasalara aykırı hareket usulsüzlük yapan çete elemanlarının, bu kurumlar içindeki faaliyetleri sayesinde haksız kazanç elde ettikleri ortaya çıktı. Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınan izinle 18 aylık bir teknik takibat sürdüren Ankara Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nün böylelikle devletin kurumlarını saran çeteyi çökerttiği kaydedildi. Simsar operasyonun devamı olacak Simsar-2 operasyonunda yapılabileceği belirtiliyor.

Çete hakkında iddialar şöyle;

Çetenin telekomünikasyon faaliyetleri;

Türkiye'de cep telefonu kullanımının 30 milyonu aşması üzerine kaçak cep telefonu kullanımındaki artış hükümeti cep telefonlarını kayıt altına almaya yönelik çalışmalar itmişti. Çıkartılan yönetmelikler sayesinde cep telefonları kayıt altına alınarak yurtdışından kaçak yolla cep telefonu gelmesinin önüne geçilmiş, hırsızlık ürünü telefon satışlarında da gözle görülür bir azalma olmuştu. Ancak Telekomünikasyon Kurumu'ndaki irtibatlarını kullanan çetenin, yurtdışından kaçak yollarla ülkeye cep telefonu getiren kişi yada kişilere para karşılığı yardımda bulunduğu belirtildi. Çete elemanlarının kaçak cep telefonlarının Telekomünikasyon'daki bağlantılarını kullanarak sisteme dahil ettikleri öne sürüldü. Bu yolla haksız kazanç elde eden şahısların, kaçak cep telefonlarının sisteme dahilini sağladıkları vurgulandı.

Çetenin EPDK faaliyetleri;

EPDK'nın yüksek miktarda firmalara kestiği cezaları takip eden şebekenin, söz konusu firmalara ''cezalarınızı indiririz yada kaldırırız'' türü tekliflerde bulundukları ve cezadan kurtulmak isteyen firmalardan para aldıkları ifade edildi. Cezaların kaldırılmasını sağlamak için bazı memurlara rüşvet veren şahısların, yargıya intikal eden dava dosyalarına da etki ederek firmalardan para topladıkları tespit edildi.

Çetenin DSİ faaliyetleri;

Çetenin, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ekiplerinin su kullanım hakkı kapsamında yer alan Hidro Elektrik Santralleri (HES) projelerini takip ederek bunları bazı yetkililerden rüşvet karşılığı satın aldıkları, daha sonra bunları piyasada iş yapan firmalara sattıkları iddia edildi.

Çetenin Gümrük faaliyetleri;

Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü'nde kendilerine yakın gördükleri kişilerin tayinlerden etkili olmaya çalışan çete elemanlarının, gümrükte sorun yaşayan ithalatçı firmaların sorunlarını çözme vaadiyle para aldıkları ve bu yolla haksız kazanç sağladıkları ileri sürüldü.

Çetenin Futbol Federasyonundaki faaliyetleri;

14 Şubat'ta Ankara'da gerçekleşen TFF Başkanlık seçimine müdahil olmak isteyen çetenin, seçimleri iptal ettirmek için çaba sarf ettikleri belirlendi. Hasan Doğan'ın başkanlık seçimiyle sonuçlanan genel kurulun iptali için dava açma girişiminde bulunan çetenin lideri durumundaki Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) eski Başkanvekili R. Ö.'nün Türk futbolunda yeni bir kaos ortamı oluşturmak istediği ileri sürüldü. PFDK'da Başkanvekilliği yaptığı dönemde, kulüplere, futbolculara, yöneticilere verilen disiplin cezalarında etkilerini kullandıkları ve usulsüzlük yaptıkları öne sürüldü.

Operasyon Futbol dünyasında yeni tartışmaları beraberinde getirecek

Görev yaptığı dönemde R.Ö'nün PFDK tarafından verilen cezalarda usulüne uygun hareket edilmemesinin hangi maçları nasıl etkilediği ve takımların şampiyonluk ile küme düşme olaylarına nasıl bir olumlu/olumsuz katkı sağladığı tartışma konusu oldu. Bu nedenden dolayı emniyetin Futbol dünyasının bazı isimlerini soruşturma kapsamında dinleyeceği ve ifadesine başvuracağı öne sürüldü.

SİMSAR-2 YOLDA

Simsar operasyonuyla çökertilen çetenin kamu kurum ve kuruluşlarında rüşvet yoluyla işlerini halletmeleri ve TFF'de geçmiş dönemde yaptıkları usulsüzlükler nedeniyle bazı kişilerin yeni bir operasyonla gözaltına alınabileceği ve bazı kişilerinde soruşturma kapsamında ifadesine başvurulabileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious