Philip Morris, Tekel ihalesine girmeyecek

Philip Morris, Tekel ihalesine girmeyecek.8704
  • Giriş : 16.11.2007 / 11:23:00

Turhan Talu, Tekel Sigaranın özelleştirme ihalesine giremediklerini, bir hazırlıkları bulunmadığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Philip Morris Sabancı Genel Müdürü Turhan Talu, Tekel Sigara İşletmelerinin satışı için blok satış yöntemiyle gerçekleştirilecek ihaleye Philip Morris'in girmesinin mümkün olmadığını belirterek, Londra'da yapılan Roadshow'a davet edilmediklerini bildirdi.

Turhan Talu, Tekel Sigaranın özelleştirme ihalesine giremediklerini, bir hazırlıkları bulunmadığını ifade ederek, Philip Morris'in pazar payının yüzde 40-42 arasında olduğunu, Tekel'in pazar payının da yüzde 33 civarına "gerilediğini" söyledi.

Talu, "İkisini topladığımız zaman yüzde 75 civarında bir pazar payından bahsediyoruz. Bugün özelleştirme ve Rekabet Kanununun ilgili maddeleri, özelleştirme sonrasında bir mutlak hakim durumdan bahseder ve buna izin verilmeyeceğini söyler. Yüzde 75, mutlak hakim durum demektir. Dolayısıyla Tekel'i alsak bile, Rekabet Kurulunda bu haliyle elimizde tutmamız mümkün değil. Blok satışta Philip Morris'in girmesi mümkün değil" diye konuştu.

Hükümete 2003 yılında bir öneride bulunduklarını, Tekel'in, üçe bölünerek satılması halinde daha rahat özelleşeceğini ve iyi bir değer bulacağını düşündüklerini ifade eden Talu, şunları kaydetti:

"Biz de bir parçasını alırdık. Ama şimdi yüzde 33 pazar payı dediğiniz zaman volümü neredeyse yarı yarıya düşmüş görüyoruz. Bu şartlar altında bir bölünmenin çok da değeri artıracağına inanmıyorum. Zaten Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da (ÖİB) inanmadığı için blok satışla çıkıyor. Hayırlısı olsun.

Tekel'den sorumlu Maliye Bakanlığı ve ÖİB'nin, çok doğru işler yaparak Tekel'i önce güzelleştirdiğini, şimdi satılır hale getirdiğini görüyorum. Bugünkü Tekel, 2003 yılındaki Tekel değil. 2003 yılındaki Tekel, en azından volümü olan ama karlılığı olmayan bir şirketti. Halbuki şimdi Tekel, 2006 yılını karla kapatmış durumda. Karlı bir şirket olmuştur. Yani güzelleşmiş bir şirket..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious