Phobas'un Rus misafiri var

Phobas'un Rus misafiri var.6388
  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Rusya Mekanik Uygulamalar Enstitüsü Mars'ın iki uydusundan biri olan Phobas'a uzay aracı gönderileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Proje yöneticisi Dr. Efraim Akim, Phobos yolculuğunun 2009 yılında başlaması ve 2011 yılında da aracın uydudan aldığı toprak ve kaya parçaları ile dünyaya dönmesini planladıklarını söyledi. Rusya Bilimler Akademisi Başkanı Yury Osipov, projenin Rusya'nın uzay çalışmalarına dönmesini sağlayacak büyük bir fırsat olduğunu belirtti.

Mars'a uzaklığı 6 bin kilometre olan Phobos küresel yapıda değil. Phobos'a gönderilecek uzay aracında ağırlığını iyice azaltacak yeni yöntemlerle geliştirilmiş materyaller kullanılacak.

Rusya Bilimler Akademisi'nden Mikhail Marov, milyonlarca yıl önce Mars'tan ayrılan Phobos'ta yapılacak incelemelerle güneş sisteminin bilinmeyen yönleri ve ilk oluşumu ile ilgili geniş bilgiler edinme imkanları bulabileceklerine değindi. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın Phobos yolculuğu planlamadığını ifade eden Marov, "Diğer uzay ajansları ile farklı düşünüyoruz. Elbette bu çok zor bir görev. Bilimin gelişmesine katkı sağlayacak ve tecrübelerin gelişmesini sağlayacak bir alanda her zaman çalışmalar yapmaya hazırız." dedi.

Bilim adamlarına göre Phobos'un yüzeyinin küçük olması ve çok hızlı hareket etmesi nedeni ile zorlu bir çalışma süreci gerekecek.

Rusya Uzay Ajansı 2006-2015 yılları arasında uzaya 30'dan fazla iletişim amaçlı uydu göndermeyi planladıklarını açıkladı. Uzay Ajansı'nın programında Mars'a ve Venüs'e de birer uzay aracı gönderilmesinin de yer aldığını belirtildi. Rusya Dünya Meteoroloji Organizasyonu ile işbirliği çerçevesinde de meteoroloji amaçlı iki uydu gönderecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious