Phoenix, son kez analiz yapacak

Phoenix, son kez analiz yapacak.10009
  • Giriş : 04.07.2008 / 21:23:00

Phoenix uzay aracının ikinci ve son kez bir kimyasal analiz daha yapması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mars toprağında ilk kimyasal analizini tamamlayan ve organik madde izi bulamayan Phoenix uzay aracının ikinci ve son kez bir kimyasal analiz daha yapması bekleniyor.

NASA’nın Phoenix ekibi, uzay aracının ilk kimyasal analizinde yaşam izi bulamamasına karşın gelecek hafta buzla karışık bir başka toprak numunesini analiz etmeyi planlıyor. Bunun son kimyasal analiz olabileceği belirtiliyor.

NASA mühendisleri, uzay aracının toprak numunesini sallayıp ısıtmak üzere tasarlanan fırınlarından birisinde ortaya çıkan kısa devre sorununun, cihaz çalıştırıldığında tekrarlamasından endişe ediyorlar.

Mars programının baş bilimcisi Arizona Üniversitesinden Peter Smith, yayınladığı açıklamada, başka bir kısa devre probleminin ortaya çıkmaması için yeni toprak numunesini özenle tahlil edeceklerini, bunun belki de son kimyasal analiz olabileceğini söyledi.

Mars’ın kuzey kutup bölgesi yakınlarına 25 Mayısta inen Phoenix’in tek kullanımlık 8 adet toprak ısıtmaya ve toprakta yaşam için gerekli organik veya karbon temelli bileşenleri analiz etmeye yönelik fırını bulunuyor.

Mühendisler, geçen ay yapılan kimyasal analiz sırasında, toprak yığınının fırının ağzına girmemesi nedeniyle bilim adamlarının cihazı birkaç gün sürekli sallamalarının, kısa devreye yol açmış olabileceğini düşünüyor.

Bu arada, bugün yapılacak analiz sırasında Phoenix’in robot kolu, Pamuk Prenses adı verilen çukurdan aldığı bir tutam Mars toprağını, mikroskobunun altına yerleştirecek. Fazla gelen topraklar, uzay aracının ıslak kimyasal deney laboratuvarına düşecek.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious