Phoenix Mars'ta arıza yaptı

Phoenix Mars'ta arıza yaptı.11430
  • Giriş : 31.05.2008 / 21:10:00

İnsansız uzay aracı Phoenix'te ortaya çıkan arıza bilim insanlarını uğraştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NASA'nın Pazartesi sabaha karşı başarılı bir şekilde Mars'ın kuzey kutbuna indirdiği insansız uzay aracı Phoenix'te (Zümrüdü Anka Kuşu) ortaya çıkan bir kısa devre arızası bilim insanlarını uğraştırıyor.

NASA uzmanları, arızanın, Phoenix'in robot koluyla Kızıl Gezegen'in yüzeyinden kazdığı buz ve toprağı analiz eden bir cihazda ortaya çıktığını belirterek, sorunun asıl deneyler başlamadan önce yapılan testler sırasında belirlendiğini kaydettiler.

Arızanın ortaya çıktığı cihazdan sorumlu Arizona Üniversitesi'nin Ay ve Gezegen Laboratuvarı'ndan William Boynton, örnekleri ısıtan ve tahlil eden cihazdaki kısa devrenin çok önemli olduğunu düşünmediğini belirterek, soruna neyin yol açtığını bildiklerini, sorunu gidermeye çalıştıklarını söyledi.

Phoenix'in önceki gün deneme amacıyla çalıştırılmaya başlanan robot kolundan sorumlu 10 kişilik bilim ekibi de, yeni fotoğrafların uzay aracının olası buz beneklerinin üzerine inmiş olabileceğini düşündürdüğünü belirttiler. Araştırmacılar, aracın roketlerinin iniş sırasında gezegenin kuzey kutbunda olduğu düşünülen buzu açığa çıkarmış olabileceğini kaydettiler.

Mars'ın kuzey kutup bölgesinde olduğu sanılan buz ve olası mikroskobik yaşam kanıtlarını elde etmek için 3 ay süreyle görev yapacak Phoenix misyonu, Tucson'daki Arizona Üniversitesi ile NASA'nın Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious