Phoenix yeni bir bölgeyi kazmaya başladı

Phoenix yeni bir bölgeyi kazmaya başladı.18599
  • Giriş : 18.06.2008 / 11:28:00

NASA'nın 3 hafta önce Mars'a gönderdiği Phoenix uzay aracı, Kızıl Gezegen'in kuzey kutup bölgesindeki su arayışını, bilim adamlarının "Harikalar Diyarı" adını verdiği yeni bir bölgeyi kazarak sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bilim adamları, Mars'ın Dünya'nın kuzey kutup bölgesi gibi poligonal (çok köşeli) özellikler taşıyan bu kesiminden, robot koluyla ilk toprak numunesini alan Phoenix'in deneme için yeni kazdığı çukura da "Pamuk Prenses" adını verdiler.

NASA'nın web sitesinde yer alan bilgilere göre, Phoenix'in robot kolu, Mars toprağında "Dodo-Goldilocks" adı verilen bölgede kazdığı ilk çukurda görülen ve buz ya da tuz olduğu sanılan beyaz materyale, yeni kazdığı çukurda henüz ulaşmadı.

Yeni çukurdaki toprağın tam bilim adamlarının beklediği ve istediği gibi olduğu belirtilirken, poligon özellikli arazide yer alan Pamuk Prenses çukurundaki muhtemel beyaz materyalin daha kalın bir toprak tabakasının altında bulunduğu tahmin ediliyor.

Ekip, Pamuk Prenses çukurundaki toprağın yapısını inceledikten sonra, poligonun merkezinde açılacak üçüncü çukurdan ne örneği toplayacağına karar verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious