Piknik ateşinden yangın çıktı

  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde piknik ateşinden çıktığı belirtilen ve 150 hektar ormanlık arazinin yandığı yangın 12 saat sonra güçlükle kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dün gece saat 22.00 sıralarında başlayan yangın, poyrazın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Alevler yazlıkların bulunduğu yerleşim birimlerine kadar ulaşması sonrası, Badavut mevkiinde bulunan yaklaşık 500'e yakın yazlık yangın tehlikesine karşı boşaltıldı.

Yangına İlk olarak Balıkesir, Ayvalık, Edremit, Burhaniye Orman İşletme Bölge Müdürlüğü ekipleri, çevre ilçe itfaiyeleri ile Edremit 19. Piyade Tugay Komutanlığı'ndan 400'ye yakın asker karadan müdahale etti. Yangının giderek büyümesi üzerine Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı olan Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İzmir ve Kütahya bölge müdürlüklerinden 44 arazöz, 8 dozer, 120 yangın işçisi, 10 teknik eleman ve 20 memurun müdahale etti. Bu da yeterli olmayınca Türk Hava Kuvvetleri'nden 2 C-130 uçağının yanı sıra Antalya, Denizli, Çanakkale, İstanbul, İzmir ve Muğla bölge müdürlüklerinden gelen 7 helikopter ile Çanakkale'den havalanan 5 Türk Hava Kurumu uçağı çalışmalara katıldı.

12 saat sonra kontrol altına alınan yangınla ilgili yazılı bir açıklama yapan Çevre ve Orman Bakanlığı, yangının piknik ateşinden çıktığının anlaşıldığını bildirdi. Açıklamada ayrıca, havadan yapılan ölçümler sonucu 150 hektar alanın zarar gördüğünün belirlendiği kaydedildi.

Bu arada, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ile Yangın Dairesi Başkanı Nurettin Doğan'ın bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu ve Orman Bölge Müdür ile şefleri yangın bölgesine gelirken, çalışmalara Edremit 19. Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Serdar Ekizoğlu de katıldı. Çok sayıda ambulans, sağlık görevlisi ve arama kurtarma ekibi de bölgeye sevk edildi. Yangına müdahale eden ekipler ise, rüzgarın tersten esmesi nedeniyle yoğun dumandan dolayı zor anlar yaşadı. Şeytan Sofrası işletmesinde bulunan ve yangından birkaç parça eşya kurtarmak için yoğun çaba sarf eden işyeri çalışanları yoğun dumandan etkilendi. Battaniye ve kıyafetler ile yüzlerini saran vatandaşlar işyerinin kuyru yerlerine saklanarak korunmaya çalıştılar. Dumanların artması sonrası fenalaşan ve olay yerinden kaçmaya çalışan bazı kişiler ise su ile kendilerini rahatlatmaya çalıştı.

Tedbir amaçlı bazı yazlık bölgelerde bulunan vatandaşları tahliye etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Ayvalık Kaymakamı Nazım Madenoğlu, ilçede gece başlayan yangının bölgedeki yazlık evlere sıçramadan kontrol altına alınmasının sevindirici olduğunu söyledi. Madenoğlu, ''İlçemizde meydana gelen yangın, piknik sonucu unutulan bir ateş ya da otların temizlenmesi sırasında yakılan bir ateşten kaynaklanmış olabilir. Ancak, yangın turistleri etkileyecek hiçbir olumsuzluk meydana getirmedi. Talihsizliğimiz, yangının bölgemizde 3 gündür etkili olan rüzgar nedeniyle büyümesi oldu.'' dedi.

Bu arada ilk defa kullanılan aletler yardımı ile hava müdahalesini yöneten keşif uçağındaki görevliler cep telefonu kamerasıyla çektikleri hava fotoğraflarını, multimedye mesajı aracılığıyla Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü yangın harekat merkezine ulaştırdı. Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel ve Koruma Şube Müdürü Vehbi Tutmaz, yangın harekat merkezinde cep telefonu mesajıyla aldıkları görüntüleri bilgisayar aracılığıyla perdeye yansıtarak, yangının seyri, yanan alanlar ve yangının başlangıç noktalarını belirledi. Fotoğraflar, bölgedeki yangın söndürme ekiplerine fikir vermesi için Orman Genel Müdürlüğü'ne de mail yoluyla gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious