Piknik mevsimi başladı kenelere dikkat

Piknik mevsimi başladı kenelere dikkat.19265
  • Giriş : 24.03.2008 / 11:50:00

Uzmanlar, baharın gelmesiyle birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı konusunda vatandaşların duyarlı olması gerektiğini belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özellikle tarım işçileri ve kırsal alanda yaşayanlarla piknik alanlarında vatandaşların kenelere karşı dikkatli olmalarını isteyen uzmanlar; "Nisan ayına girmekteyiz. Havaların giderek ısınmasıyla birlikte piknik mevsimi de başlayacaktır. Kırsal alandaki faaliyetler de giderek artacaktır. Bu nedenle, 2002 yılından buyana sık sık ülkemizde gündeme gelen ve daha çok kırsal kesimlerde rastlanılan KKKA, viral bir hastalık olup, insanlara kenelerin ısırmasıyla bulaşmaktadır." uyarısında bulunuyor.

KKKA'nın önemli bir halk sağlığı problemi olduğunun alıtın çizen Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan; kenelerin taşıdığı virüsün Nairovirus soyundan olduğunu belirtti.

Virüsün hayvanlarda, insanlara nazaran daha yaygın olarak görüldüğüne dikkat çeken Başhekim Özcan, "Bulgu vermemekle birlikte virüs insanlarda hastalığa neden olmaktadır. Hastalığın belirtileri kene ısırdıktan 3 gün sonra ortaya çıkar ve ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, vücudun çeşitli yerlerinde şirddetli Ağrı,bazen de kusma, karın ağrısı, ishal olabilir. İlk günlerde gözde kızarıklık, yüz ve göğüste kanamalar görülülür. Vücutta çürükler oluşabilir. Burun kanaması, kanlı kusma, kanlı dışkı yapma ve kanlı idrar sıktır. Çoğunlukla hastalarda karaciğer iltihabı görülür. Ölüm olayları, az olmamakla birlikte daha çok hastalığın 2. haftalarında (5-14 gün) görülür. İyileşme hastalığın 9. ve 10. günlerinde olur. Hastalığın bugüne kadar etkili bir aşısı geliştirilememiştir, fakat hastalığı atlattıktan sonra ömür boyu bağışılıklık bıraktığı belirtilmektedir. Tarım çalışanlar, kırsal alanda yaşayanlar ve piknik için kırsal alana gidenlerin korunmaları gerekiyor." dedi.

PATLATMADAN ÇIKARILMALI

Özellikle tarım işçileri ve kırsal alanda yaşayanların alması gereken bazı tedbirleri de ısralayan Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Özcan, "Mümkün olduğunca, kırsal alan ziyaretlerinde vücutta açık kısım kalmamasına, kenelerin daha kolay fark edilmesi için açık renk elbiselerin giyilmesine, pantolon paçalarının çorabın içine alınmasına özen gösterilmeli. Vücudun zaman zaman kene yönünden muayene edilmesi, kene varsa patlatmadan ve koparmadan cımbız yardımıyla çıkarılması, yerine antiseptiklerin sürülmesi gerekir. Çıkarılan kenelerin etrafa atılmayıp çamaşır suyu, alkol bulunan şişelere atılarak öldürülmesine, keneleri vücuttan uzalaştırmlak için gazyağı, kolonya veya yanan kibrit kullanılmamasına özen gösterilmelidir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious