Piknik yaparken orman yangınlarına dikkat

Piknik yaparken orman yangınlarına dikkat.10022
  • Giriş : 22.06.2009 / 12:21:00

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Sağlam, Türkiye'deki orman yangınlarının yüzde 96'sının insan kaynaklı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarının gelmesiyle birlikte havanın ısındığını belirterek, ''Ülkemizde orman yangınları genellikle mayıs ile ekim ayları arasında çıkıyor. Ancak bu yangınlar mevsimlere bağlı olarak nisan ve kasım ayına da sarkabilir'' dedi.

Türkiye'deki orman yangınlarının çoğunlukla Ege, Akdeniz ve Marmara hattındaki 1162 kilometrelik alanda meydana geldiğini ifade eden Sağlam, ''Türkiye'de orman yangını mutlaka çıkacak. Önemli olan yangını en az zararla atlatmak için gerekli tedbirleri almaktır. Bizim, araştırmacılar ve Orman Genel Müdürlüğü olarak öncelikli hedefimiz, yangınların sayısını azaltıcı tedbirleri almaya ve yangını en az zararla atlatmaya yöneliktir'' diye konuştu.

-''İNSAN DUYARLILIĞI ÖNEMLİ''-

Sağlam, orman yangını çıkışında iklim ve küresel ısınmaya bağlı sıcaklık artışının da önemli olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Küresel ısınma belli alanlarda sıcaklık artışlarıyla kendini gösteriyor. Özellikle Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinde bunu rahatlıkla görüyoruz. Sıcaklık artışı ya da nem, orman yangınının çıkışında veya yayılmasında önemli rol oynamaktadır. Türkiye'de ve dünyadaki yangınların büyük çoğunluğu insan kaynaklıdır. Türkiye'deki orman yangınların yüzde 96'sının çıkış nedeni insan kaynaklı. Buna insanın bizzat yaktığından tutun da insanın faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan yangınlar olarak da bakabilirsiniz. Ama yangının kaynağında insan vardır. Kaynağı insan olmayan yangınlar ise genellikle yıldırımdan kaynaklanan yangınlardır. O da ülkemizde yüzde 5-6 civarında oldukça düşük orandadır. ABD'de yıldırım yüzünden başlayan yangınların oranı ise yüzde 13-14'ler seviyesindedir.'

Sağlam, insanların alışkanlıklarını kontrol altına almanın zor olduğunu vurgulayarak, yangınların en aza indirilmesi için insanların duyarlılığının önemli olduğunu söyledi.

-PİKNİK YAPARKEN DİKKAT-

Yrd. Doç. Dr. Bülent Sağlam, insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini belirterek, ''Yangınların önlenmesi için özellikle yaz aylarında piknik yapılan ormanlık alanlarda yakılan mangal, ormanın alt kısmındaki yaprak gibi örtünün temizlenmesinin ardından ortaya çıkartılacak toprak alanda yakılmalı'' dedi.

Böylece mangaldan çıkacak kıvılcımların zemindeki bitki örtüsünü tutuşturmasının önüne geçileceğini ifade eden Sağlam, ''Piknik sonrası da mangaldaki közlerin söndüğünden emin olmadan ormandan ayrılmamak gerekir. Yangınlar, seyir halindeki araçtan atılan sigaradan ya da kötü niyetli insanlarca bilinçli olarak çıkartılabilir'' diye konuştu.

Sağlam, vatandaşların, ormanda en küçük bir duman gördükleri zaman bile, orman teşkilatının 177 No'lu ücretsiz telefon hattına ihbarda bulunmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*